Została już podpisana umowa o dofinansowanie projektu „Innowacyjna hydrodynamiczna technologia mieszania mąki pszennej z wodą ukierunkowana na uzyskanie ukwaszonych podmłód pszennych”, który będzie realizowany przez konsorcjum składające się z trzech jednostek: dwóch z Politechniki Łódzkiej oraz firmy BioStar PPHU - Witold Krusz, który jest kierownikiem projektu. Koordynatorem ze strony PŁ jest dr hab. inż. Joanna Berłowska, prof. PŁ.
- Celem projektu jest opracowanie innowacyjnej technologii przygotowania podmłody czyli zaczynu oraz odroczonego wypieku pieczywa pszennego przy uwzględnieniu zastosowania hydrodynamicznego mieszania mąki z wodą oraz etapu niskotemperaturowego rozrostu ciasta. Działania te zmierzać będą do uzyskania wysokiej jakości pieczywa pszennego na zakwasie, cechującego się bogatym aromatem i smakiem, przy znacznym usprawnieniu tradycyjnego procesu technologicznego - wyjaśnia koordynatorka projektu z PŁ.
W realizację zostało zaangażowanych wielu wybitnych naukowców: prof. Piotr Dziugan, dr hab. inż. Joanna Berłowska, prof. PŁ, dr inż. IIona Motyl, dr inż. Marta Mroczynska-Florczak z Katedry Biotechnologii Środowiskowej. Z Instytutu Technologii i Analizy Żywności w projekcie będą pracować: dr hab. inż. Justyna Rosicka-Kaczmarek i dr inż. Karolina Miśkiewicz. Z Wydziału WIPOŚ z Katedry Inżynierii Chemicznej i Molekularnej w projekcie wezmą udział: dr hab. inż. Piotr Owczarz, prof. PŁ, dr hab. inż. Jacek Stelmach, dr hab. inż. Andrzej Obraniak, prof. PŁ.
Działania w projekcie skupiać się będą na zaprojektowaniu urządzenia umożliwiającego szybkie nawilżenie mąki oraz właściwe wymieszanie składników podmłody, a także wprowadzenie do środowiska aktywnych kultur drobnoustrojów. Ponadto zostaną dobrane odpowiednie warunki procesów mieszania i fermentacji z uwzględnieniem procesów niskotemperaturowych właściwych dla odroczonego wypieku.
Łączna kwota dofinansowania na realizację całego projektu to ponad 2 mln zł.