Data dodania 16.10.2023 - 09:41
Kategorie aktualności

W ramach największej inicjatywy edukacyjno-technologicznej w Polsce – Digital Festival, zapraszamy 20 października (piątek) na Politechnikę Łódzką na Noc Innowacji. Naukowcy i studenci z czterech wydziałów przygotowali wyjątkowe, wieczorne atrakcje.

Image

Wydział Mechaniczny zaprasza na wykład prof. Łukasza Kaczmarka: Wodór - złotem futurystycznej energetyki. - Czy wyobrażasz sobie, że w Twoim domu zapotrzebowanie na energię będzie realizowane za sprawą źródeł odnawialnych? -  pyta prowokacyjnie profesor Kaczmarek i zaprasza do wysłuchania odpowiedzi podczas wykładu online, o godz. 16.00.

Wydział Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki (ul. Stefanowskiego 18/22) zachęca do udziału w szalonym wieczorze naukowców oraz poznania tajników nauki. - Przeżyj wyjątkowe spotkania z nowymi technologiami, porozmawiaj o tym jak może wyglądać świat przyszłości z ludźmi, którzy aktywnie go tworzą - napisali na stronie organizatorzy wydarzenia, zachęcając do odwiedzenia Wydziału.

  • Instytut Elektroenergetyki przygotował piorunujące pokazy dzięki zbudowanej przez studentów cewce Tesli. Uczestnicy zobaczą wyładowania elektryczne zamknięte w szklanym naczyniu, a także będą mogli sterować ich intensywnością.
  • Drużyna Raptors z Instytutu Automatyki zabierze gości do świata robotów i dronów. - Podczas spotkania poznacie drony mniejsze niż dłoń oraz te największe. Na ekranie będzie wyświetlony stream przelotu nad Łodzią wieczorową porą. Z tej perspektywy nie znaliście Łodzi! Ponadto będziecie mogli sterować łazikiem marsjańskim – wielokrotnie nagradzanym na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej, a także poznacie robo-ramię, czyli manipulator Techman niczym ręka z sci-fi - informują studenci.
  • W Laboratorium Technik Światłowodowych uczestnicy dowiedzą się jak jest zbudowany i jak działa światłowód. Dzięki rzeczywistej makiecie pasywnej sieci FTTH (Fiber To The Home) zobaczysz budowę sieci światłowodowej – to niepowtarzalna okazja - zachęcają organizatorzy. Studenci Koła Naukowego Młodych Mikroelektroników zaprezentują metody łączenia światłowodów przy użyciu spawarki światłowodowej.

Wydział Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej w Instytucie Fizyki,  Wólczańska 217/221, przygotował na sobotni wieczór, od godz. 18.00, następujące propozycje:

  • Zwiedzanie Laboratorium Kryształów Biogenicznych. W układzie moczowym człowieka zainfekowanym przez odpowiednie bakterie może krystalizować kryształ struwitu, co w konsekwencji może doprowadzić do powstania kamienia moczowego. Czy bakterie mają wpływ na te procesy krystalizacji? Na to i wiele innych podobnych pytań odpowiedź mogą przynieść badania nad tzw. kryształami biogenicznymi, którym będzie poświęcone spotkanie z uczestnikami. Zajęcia poprowadzi prof. Jolanta Prywer. Czas zwiedzania laboratorium to ok. 30 minut. Obowiązują zapisy pod adresem mailowym agata.zasada@p.lodz.pl.
  • Zajęcia Liczby pierwsze i współczesna kryptografia. Uczestnicy wydarzenia poznają tajemnice łączące liczby pierwsze i ich powiązania ze współczesną kryptografią.  Spotkanie poprowadzi dr Mateusz Krukowski z Instytutu Matematyki.
  • Wykład Promieniowanie jonizujące - wróg czy przyjaciel człowieka? poprowadzi dr inż. Rafał Ledzion z Instytutu Fizyki.
  • Warsztaty z tworzenia gier komputerowych: Każdy może tworzyć gry komputerowe! - poprowadzą studenci, członkowie Koła Informatycznego Niepokoju KINo. Zajęcia będą połączone z prezentacją gier stworzonych na Wydziale FTIMS, które zostaną przedstawione w formie gameroomu.
  • Referaty członków Koła Naukowego Matematyków PŁ. Podczas jednej z prezentacji na bazie modelu klucza i kłódki zostanie przedstawiona idea kryptografii asymetrycznej.

Szczegółowe informacje na stronie Wydziału FTIMS

Wydział Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska zaprasza do nowoczesnej bazy edukacyjnej LabFactor, ul. Stefanowskiego 2, na zajęcia: Nie wszystko złoto, co się świeci , w godz. 18.00-20.30.
- Plazma, lasery, fluorescencja i nie tylko... Jeśli chcesz zobaczyć, co mają wspólnego z innowacjami odwiedź Labfactor. Pokażemy jak skupione światło w formie lasera może pomóc zrozumieć nam otaczający nas świat. Jak za pomocą światła mierzyć wielkość piasku lub rozpoznawać kształt i lot płatków śniegu? Jak wykorzystać światło do pomiaru poziomu rzek lub częstości falowania morza? - zapraszają, szczególnie młodych ludzi, do udziału w zajęciach naukowcy z Wydziału.

Rejestracja na zajęcia na stronie wydarzenia.

Wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach Nocy Innowacji jest bezpłatny.