Data dodania 01.03.2023 - 14:39
Kategorie aktualności

Prezydent Andrzej Duda, postanowieniem z 7 lutego, nadał tytuł profesora nauk chemicznych dr. hab. Piotrowi Polanowskiemu z Wydziału Chemicznego PŁ.

Image

Prof. Piotr Polanowski jest absolwentem Uniwersytetu Łódzkiego. Tytuł magistra fizyki uzyskał na Wydziale Matematyki Fizyki i Chemii w 1987 r. W Politechnice Łódzkiej pracuje od 1994 r. Początkowo w Instytucie Polimerów, a następnie kontynuował pracę w nowo utworzonej Katedrze Fizyki Molekularnej. W 2002 r. uzyskał stopień doktora chemii na Wydziale Chemicznym PŁ, w roku 2013 otrzymał tytuł doktora habilitowanego nauk fizycznych na Wydziale Fizyki Uniwersytetu A. Mickiewicza w Poznaniu.

Główny obszar badawczy prof. P. Polanowskiego stanowią zachowania cieczy prostych i złożonych, takich jak: stopy, roztwory polimerowe, żele, układy koloidalne, ich własności dynamiczne: dyfuzja czy relaksacja oraz własności statyczne, które z reguły odnoszą się do topologii badanych układów. Narzędzie badawcze, stosowane przez profesora, to algorytmy sieciowe. Do tej grupy należą algorytmy DLL (dynamic lattice liquid model) i CMA (cooperative motion algorithm).

Jak wyjaśnia prof. Polanowski:


Obie metody są oparte na koncepcji ruchów kooperatywnych i zostały zaproponowane przez prof. Tadeusza Pakułę w końcu XX wieku. Algorytmy te pozwalają na efektywną realizacje symulacji cieczy jako metody Monte Carlo. Podstawową unikalną zaletą tych metod jest fakt, że za ich pomocą można prowadzić symulacje przy współczynniku wypełnienia sieci równym jeden tzn. w sytuacji, gdy we wszystkich węzłach sieci znajdują się elementy symulowanego układu. Metody DLL i CMA pozwalają zatem na symulacje, rzeczywiście gęstych układów tak jak ma to miejsce w przyrodzie. Generalnie wszystkie wyniki otrzymane za pomocą wyżej wymiennych metod wykazują bardzo dobrą zgodność z eksperymentem i wynikami teoretycznymi.

W dorobku naukowym prof. P. Polanowskiego znajduje się ponad 60 publikacji naukowych, w tym 55 z tzw. listy filadelfijskiej. Jest współautorem 4 patentów zgłoszonych do Urzędu Patentowego RP oraz współautorem dwóch patentów i dwóch zgłoszeń patentowych, na obszar Unii Europejskiej. Był kierownikiem 3 grantów fundowanych przez KBN i NCN oraz pracował jako wykonawca w wielu grantach krajowych i europejskich.

Hobby prof. Piotra Polanowskiego jest jazda na rowerze.