Stopień magistra inżyniera informatyki prof. Wojciechowski uzyskał na Wydziale Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej (FTIMS) PŁ w 1999 r. i od tego czasu nieprzerwanie pozostaje związany zawodowo z wydziałem. Stopień doktora otrzymał na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej, zaś stopień doktora habilitowanego na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Informatyki Politechniki Częstochowskiej. W latach 2016-2020 sprawował funkcję prodziekana ds. rozwoju i współpracy z gospodarką, od 2020 roku pełni funkcję dziekana na Wydziale FTIMS PŁ. Od ponad 10 lat czynnie współpracuje z otoczeniem społeczno-gospodarczym uczelni w ramach Klastra ICT Polska Centralna. Jest dyrektorem Instytutu Informatyki.
Profesor Wojciechowski od 2020 roku jest członkiem Sekcji Multimediów Cyfrowych Komitetu Informatyki PAN. Odbył staże naukowe we Francji, Wielkiej Brytanii i na Słowacji. Współtworzył pierwszą w Polsce specjalność skupiającą się wokół technologii gier komputerowych na Politechnice Łódzkiej, a także od samego początku współorganizuje ogólnopolski konkurs Zespołowego Tworzenia Gier Komputerowych. Przewodniczy Rektorskiemu Zespołowi ds. rozwoju Sztucznej Inteligencji oraz jest członkiem Rady Dyscypliny ITT oraz Rady ds. Stopni Naukowych.
Wśród zainteresowań badawczych prof. Wojciechowskiego możemy wyróżnić szeroko pojętą wielomodalną interakcję człowiek-komputer, sztuczną inteligencję oraz grafikę i wizję komputerową. W swoich badaniach wykorzystuje sztuczną inteligencję do udoskonalania interfejsów mózg komputer oraz wizyjnych, a także do udoskonalania interfejsów zanurzeniowych w rehabilitacji poznawczej i ruchowej, semantycznej analizie obrazów oraz efektywnej symulacji zjawisk atmosferycznych na potrzeby fotorealistycznej syntezy obrazów.
Profesor jest autorem lub współautorem ponad 100 prac naukowych, a także kierownikiem i wykonawcą ponad 20 projektów naukowo-badawczych realizowanych we współpracy z otoczeniem gospodarczym w kraju i na świecie. Jest promotorem czterech zakończonych i trzech realizowanych przewodów doktorskich. Pełnił funkcję recenzenta w trzynastu postępowaniach o nadanie stopnia doktora i czterech o nadanie stopnia doktora habilitowanego. Jest edytorem w czasopismach Expert Systems i Human Technology.