Data dodania 28.08.2023 - 09:10
Kategorie aktualności

Prezydent RP Andrzej Duda nadał dr. hab. inż. Piotrowi Dziuganowi z Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności tytuł profesora nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinie inżynieria chemiczna.

Image

Profesor Dziugan pracuje w Katedrze Biotechnologii Środowiskowej PŁ. Ukończył studia na Wydziale Chemii Spożywczej PŁ w 1990 r. Pracę zawodową podjął na Politechnice Łódzkiej w Instytucie Technologii Fermentacji i Mikrobiologii w 1992 r. W latach 1999-2002 był słuchaczem Studium Doktoranckiego Biotechnologia Żywności i Środowiska przy Wydziale Chemii Spożywczej i Biotechnologii PŁ. W 2002 r. uzyskał stopień naukowy doktora nauk technicznych, a w 2017 r. stopień doktora habilitowanego w specjalności biotechnologia za pracę: Wykorzystanie buraków cukrowych do wytwarzania biokomponentów paliw płynnych – bio-etanolu i bio-butanolu.

Najistotniejsze osiągnięcia naukowe prof. Dziugana dotyczą przetwarzania poprzemysłowej biomasy odpadowej w układzie bio-rafinerii. W oparciu o współpracę z zakładem Polmos Żyrardów, został stworzony i wdrożony cyrkularny, zeroemisyjny system oparty o energetyczne przetwarzanie biomasy oraz rolnicze zagospodarowanie powstałych popiołów. Ponadto wspólnie z Krajową Spółką Cukrową profesor opracował pakiet technologii oparty o przetwarzanie produktów ubocznych z produkcji cukru w kierunku produkcji biopaliw i produktów green chemicals.

Opracowane przez profesora technologie dotyczą pozyskiwania energii w wyniku spalania biomasy odpadowej, a także wykorzystania ciepła odpadowego w kontekście racjonalnego gospodarowania energią. Znalazły one nie tylko praktyczne zastosowanie, ale także przyczyniły się do zmniejszenia kosztów produkcji i emisji CO2. A co najważniejsze prowadzą do postępu w sposobie myślenia o możliwości zagospodarowania przez zakłady przemysłowe materiałów odpadowych, a także ciepła odpadowego, które powstają w różnych procesach produkcyjnych.

Istotny obszar działalności naukowej prof. Dziugana obejmuje wykorzystanie bakterii fermentacji mlekowej w wybranych aplikacjach. Są to badania podstawowe, realizowane głównie we współpracy międzynarodowej z Beijing Forestry University (Chiny). Zainteresowanie tym obszarem naukowym wywodzi się z wieloletnich badań związanych z technologiami piekarniczymi. Z tego obszaru badawczego zrealizowana została praca doktorska, a opracowana w jej ramach liofilizowana piekarska kultura starterowa, została także wdrożona do produkcji przemysłowej.

Profesor Dziugan jest promotorem 2 zakończonych prac doktorskich, 2 doktoratów w trakcie realizacji oraz kilkudziesięciu studenckich prac dyplomowych magisterskich i inżynierskich. Od wielu lat kieruje pracami badawczymi finansowanymi z KBN, NCBiR, POIR, ARMIR, WFOŚiGW, RPOWŁ.

Poza działalnością naukową interesuje się radiotechniką i historią sztuki.