Data dodania
Kategorie aktualności

Dr hab. inż. Agnieszka Ruppert z Wydziału Chemicznego otrzymała tytuł profesora nauk ścisłych i przyrodniczych w dyscyplinie nauki chemiczne, nadany (18.02) przez Prezydenta RP.

Image

Profesor Agnieszka Ruppert jest absolwentką Wydziału Chemicznego PŁ. Po otrzymaniu tytułu doktora była zatrudniona w Uniwersytecie w Utrechcie w Holandii, następnie w Instytucie Maxa-Plancka w Mulheim w Niemczech na stażach podoktorskich przez okres pięciu lat.

Po powrocie na Politechnikę Łódzką i uzyskaniu tytuł doktora habilitowanego (2016), rozpoczęła własne badania dotyczące konwersji biomasy do biopaliw oraz nowych związków chemicznych wykorzystywanych w wielu branżach przemysłowych. Jej badania koncentrują się także wokół opracowania nowych katalizatorów i nanomateriałów stosowanych w wielu procesach związanych z ochroną środowiska. Pracuje w Instytucie Chemii Ogólnej i Ekologicznej na Wydziale Chemicznym.

W swoich badaniach prof. Ruppert opiera się na holistycznym podejściu pozwalającym na zrozumienie, jak właściwości fizykochemiczne katalizatorów wpływają na aktywność i selektywność w badanych reakcjach. Wykorzystuje wiele nowoczesnych eksperymentalnych technik badawczych umożliwiających zarówno charakterystykę nanomateriałów, prowadzenie reakcji pod wysokim ciśnieniem w różnych atmosferach, jak i metody obliczeniowe.  Jej prace były cytowane ponad 3100 razy, a w ostatnich latach, aż 10 z nich zostało wyróżnionych okładką w czasopismach o wysokim współczynniku oddziaływania (np. ChemSusChem 2019, Catal. Sci. Technol. 2022).

Profesor Ruppert  była wielokrotnie zapraszana  do wygłoszenia wykładów plenarnych i przewodnich (np.: 7th International Conference on Environmental Catalysis (ICEC), International Congress on Catalysis for Biorefineries (Catbior-5), IUPAC World Chemistry Congress; Francuska Konferencja Katalityczna FCCat 2025.

Wiele jej projektów badawczych jest prowadzonych we współpracy z ośrodkami w Polsce i za granicą, m.in.: Uniwersytetem w Strasbourgu, Uniwersytetem w Montpellier, Ecole Normale Supérieure de Lyon Francja, Shibaura Institute of Technology, Tokio Japonia.

W ostatnich latach (2021, 2023) otrzymywała nominacja do nagrody Polsko-Francuskiej przyznawanej przez Francuskie Towarzystwo Chemiczne (SCF - Société Chimique de France). Jest laureatką Nagrody Inteligentnego Rozwoju w kategorii Naukowiec Przyszłości przyznanej przez Centrum Inteligentnego Rozwoju (2020).

Wielokrotnie angażowała się w prace komitetów redakcyjnych i rad czasopism naukowych. Między innymi była członkiem kolegium redakcyjnego pisma Chemistry Select (Wiley VCH) w latach 2015-2022, wiodącym edytorem gościnnym (ang. Executive Guest Editor) wydania specjalnego Catalysis Today (Elsevier) w 2023 r. oraz edytorem gościnnym w czasopiśmie Current Chemistry (Springer, IF 8.9) w 2022 r.

W ostatnich latach była również wiceprzewodniczącą grupy roboczej ds. wysokosprawnych, niskoemisyjnych i zintegrowanych układów wytwarzania, magazynowania, przesyłu i dystrybucji energii Krajowych Inteligentnych Specjalizacji przy Ministerstwie Rozwoju (2015-2024).

W 2021 r. objęła stanowisko dyrektora Interdyscyplinarnej Szkoły Doktorskiej PŁ, które sprawuje do dziś.