Data dodania
Kategorie aktualności

Wydział Biotechnologii i Nauk o Żywności PŁ ma nową Panią profesor. Dr hab. inż. Elżbieta Sobiecka, dyrektor Instytutu Surowców Naturalnych i Kosmetyków otrzymała tytuł profesora nauk inżynieryjno - technicznych w dyscyplinie inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, nadany (18.03) przez Prezydenta RP.

Image

Profesor Elżbieta Sobiecka ukończyła studia magisterskie na Wydziale Chemii Spożywczej i Biotechnologii (obecnie Wydział Biotechnologii i Nauk o Żywności) w 1996 r., a rok później w 1997 r. uzyskała tytuł magistra zarządzania na kierunku organizacja i zarządzanie również w PŁ. W 2001 r. otrzymała stopień doktora nauk technicznych w dziedzinie technologii chemicznej, zaś 2015 r. stopień doktora habilitowanego także w tej dyscyplinie.

Od października 2000 r. zawodowo jest związana z Wydziałem Biotechnologii i Nauk o Żywności PŁ.  W 2005 r. przebywała na trzymiesięcznym stażu naukowym, jako Visiting Scientist na Uniwersytecie w Siegen, w Niemczech. W latach 2005 – 2008 odbyła staż naukowy w Institute for Environment and Sustainability w Isprze (Włochy), Directorate General Join Research Centre, European Commission.

Pod koniec 2012 r. znalazła się w gronie międzynarodowych ekspertów oceniających projekty naukowe składane w ramach 7. Programu Ramowego UE w obszarze ochrony środowiska. W 2013 r. została powołana, jako międzynarodowy ekspert do programu naukowego Horizon 2020. W 2014 r. była ekspertem naukowym w Directorate General Research and Innovation, European Commission w obszarze ochrony środowiska i zmian klimatu. W 2016 r. została członkiem zespołu eksperckiego z ramienia Rzeczpospolitej Polskiej działającego przy Komisji Europejskiej, SET-PLAN- SECRETARIAT. W latach 2022 – 2024 była ekspertem w akredytowanym Centrum Innowacji i Przedsiębiorczości Politechniki Łódzkiej.

Zainteresowania naukowe profesor Elżbiety Sobieckiej obejmują zagadnienia z obszaru unieszkodliwiania niebezpiecznych odpadów przemysłowych metodami biologicznymi oraz fizykochemicznymi. Jej dorobek naukowy to ponad 40 oryginalnych prac twórczych, w tym: monografia, artykuły w czasopismach z listy Journal Citation Reports, kilkadziesiąt artykułów w punktowanych czasopismach polskich spoza listy filadelfijskiej, współautorstwo 42 przyznanych patentów, 23 międzynarodowe raporty i ekspertyzy.