Data dodania 27.09.2022 - 08:11
Kategorie aktualności

Prezydent Andrzej Duda, postanowieniem z 5 września, nadał tytuł profesora nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinie inżynieria chemiczna dr hab. inż. Hannie Kierzkowskiej-Pawlak z Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska PŁ.

Image

Prof. Hanna Kierzkowska-Pawlak jest absolwentką studiów magisterskich na kierunku inżynieria chemiczna na Wydziale Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska PŁ oraz Mistrzynią Polski Politechnik w tenisie stołowym. Po zakończeniu studiów i kariery sportowej rozpoczęła działalność naukową w dyscyplinie inżynieria chemiczna uzyskując stopień doktora w 2000 r. i doktora habilitowanego w 2012 r.

Od 2014 roku pracuje w Katedrze Inżynierii Molekularnej. Zainteresowania naukowe prof. Hanny Kierzkowskiej-Pawlak dotyczą problematyki ograniczania emisji CO2 w zakresie technologii wychwytu dwutlenku węgla metodami absorpcyjnymi oraz katalitycznej konwersji CO2 do wartościowych produktów np. metanu. W szczególności koncentruje się na opracowaniu i wytwarzaniu za pomocą zimnej plazmy nowej generacji cienkowarstwowych katalizatorów do tych procesów. Obok głównego nurtu badań, zajmuje się zastosowaniami technologii zimnej plazmy w procesach modyfikacji materiałów, jak również wytwarzania wodoru z wody.

Dorobek publikacyjny prof. Hanny Kierzkowskiej-Pawlak obejmuje 38 artykułów w czasopismach z listy JCR, ponad 70 wystąpień konferencyjnych, w tym 45 międzynarodowych oraz 6 rozdziałów w monografiach. Kierowała lub brała udział w projektach naukowych finansowanych przez KBN, MNiSW i NCN. Odbyła półroczny staż naukowy w Research Institute of Green Science and Technology w Shizuoka University w Japonii (2016 – 2017) oraz krótkoterminowe wizyty m. in. w Tianjin University w Chinach (2018) i University College London w Wlk. Brytanii (2019). Jest promotorem w dwóch zakończonych oraz trzech otwartych przewodach doktorskich.

Prof. Hanna Kierzkowska-Pawlak brała udział w realizacji wielu umów badawczych i usługowych na rzecz przemysłu. Jest współautorem opracowań i ekspertyz z zakresu technologii ochrony środowiska, w tym ograniczania emisji CO2. Od 2011 r. współpracuje z Komisją Europejską jako niezależny recenzent w programach badawczo-rozwojowych (FP7, Horyzont 2020, Horyzont Europa).

Pełniła funkcje prodziekana ds. kształcenia (2012-2016) oraz dziekana (2019-2020) Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska. Od 2019 roku jest kierownikiem dyscypliny inżynieria chemiczna na PŁ. Za swoją działalność dydaktyczną została wyróżniona Medalem Komisji Edukacji Narodowej (2015). Jest członkiem Sekcji Chemii Plazmy Polskiego Towarzystwa Chemicznego oraz komitetu redakcyjnego czasopisma Catalysts (Section: Catalytic Materials).

Prywatnie uwielbia dalekie podróże poza szlakiem i mniej ekstremalne sporty niż w przeszłości.