Data dodania
Kategorie aktualności

Prezydent RP, 24 marca, nadał tytuły profesora nauk inżynieryjno-technicznych dwojgu naukowcom z Wydziału Mechanicznego Politechniki Łódzkiej: dr hab. inż. Emilii Wołowiec- Koreckiej w dyscyplinie inżynieria materiałowa oraz dr. hab. inż. Pawłowi Olejnikowi w dyscyplinie inżynieria mechaniczna.

Image

Profesor Emilia Wołowiec-Korecka jest absolwentką Wydziału Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej PŁ. W 2005 r. uzyskała tytuł magistra informatyki, a następnie stopień doktora i doktora habilitowanego w dyscyplinie inżynierii materiałowej.

Image

Od 2009 r. pracuje w Instytucie Inżynierii Materiałowej na Wydziale Mechanicznym. Jej zainteresowania naukowe obejmują inżynierię powierzchni, inżynierię oprogramowania i analizy statystyczne. Głównym nurtem badawczym Emilii Wołowiec-Koreckiej są niskociśnieniowe dyfuzyjne obróbki cieplno-chemiczne z udziałem węgla i azotu, wsparte modelowaniem procesów i symulacją numeryczną. W tym obszarze tematycznym była kierownikiem, koordynatorem i wykonawcą licznych projektów naukowo-badawczych, autorką ponad 100 publikacji naukowo-technicznych oraz 200 wdrożeń przemysłowych. 

Jest członkiem towarzystw naukowych: American Society for Metals (ASM International), World Academy of Materials and Manufacturing Engineering (WAMME), Polskiego Towarzystwa Materiałoznawczego, Akademii Inżynierskiej w Polsce.

Profesor Emilia Wołowiec-Korecka jest laureatką licznych nagród za osiągnięcia naukowe i zawodowe, w tym zespołowej Nagrody Gospodarczej Wojewody Łódzkiego (2007), Nagrody im. Profesora Michała Śmiałowskiego Fundacji Kościuszkowskiej w dziedzinie materiałoznawstwa (2013), Honorowej Nagrody im. Profesora Borisa Tomova Światowej Akademii Inżynierii Materiałowej i Produkcyjnej (2017).

W 2025 r. objęła stanowisko dyrektora Instytutu Inżynierii Materiałowej.

Image

Profesor Paweł Olejnik jest specjalistą w zakresie inżynierii mechanicznej. Od stycznia 2023 r. kieruje Katedrą Automatyki, Biomechaniki i Mechatroniki na Wydziale Mechanicznym PŁ. Jego prace badawcze obejmują analizę dynamiczną, modelowanie i sterowanie układami dynamicznymi, obliczenia numeryczne, optymalizację oraz eksperymenty laboratoryjne. Zajmuje się także zagadnieniami z pogranicza automatyki, mechatroniki, identyfikacji systemów oraz wizualizacji chaosu i bifurkacji. W swoich badaniach łączy podejście teoretyczne z praktyką inżynierską, wykorzystując nowoczesne narzędzia obliczeniowe oraz metody komputerowe analizy danych.

Jest autorem wielu publikacji naukowych, w tym monografii, artykułów w recenzowanych czasopismach międzynarodowych (indeksowanych w Scopus i Web of Science) oraz rozdziałów w pracach zbiorowych. W 2013 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego w dyscyplinie mechanika stosowana, przedstawiając autorską monografię poświęconą zastosowaniom metod numerycznych w analizie układów dynamicznych z nieciągłościami.

Za swoją działalność naukową i dydaktyczną był kilkukrotnie nagradzany. Otrzymał m.in. zespołową nagrodę Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za osiągnięcie dydaktyczne – publikację innowacyjnego podręcznika akademickiego (2018).

Aktywnie działa jako recenzent i redaktor w krajowych i zagranicznych czasopismach naukowych. Pełnił również funkcję redaktora gościnnego wydań specjalnych. Wspiera rozwój młodych naukowców poprzez udział w komisjach doktorskich i habilitacyjnych. Był promotorem licznych prac dyplomowych na kierunkach: automatyka i robotyka oraz mechatronika, skutecznie łącząc działalność dydaktyczną z badawczą.