W europejskim projekcie będzie uczestniczyć 17 partnerów z Portugalii, Włoch, Niemiec, Belgii, Węgier, Litwy i Polski, w tym firmy z branży EIT Health. VR Health Champions zostanie zrealizowany w ramach programu Interregional Innovation Investments Instrument i ma za zadanie zniwelowanie luki innowacyjnej w technologiach medycznych między bardziej i mniej rozwiniętymi regionami.
Politechniczny Zespół Voxel Research Lab będzie odpowiedzialny za opracowywanie nowoczesnych narzędzi medycznych m.in. wspomagających USG, wykorzystując do tego rozszerzoną rzeczywistość, a także za opracowanie treningu "soft skills" dla medyków z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości oraz testów badających efektywność aplikacji na podstawie analizy danych biomedycznych.
- Nasze działania przyczynią się do podniesienia pozycji mniej rozwiniętych uczestników projektu na globalnym rynku technologii imersyjnych (XR) w dziedzinie zdrowia oraz do wzmocnienia cyfrowej konkurencyjności tych regionów - wyjaśnia dr hab. inż. Dorota Kamińska z Wydziału Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki, założycielka zespołu Voxel Research Lab oraz koordynatorka projektu na PŁ, która otrzyma na realizację zadania pawie 200 tys. euro.
Całość projektu ma skupić się na podniesieniu poziomu technologicznego poszczególnych regionów przy zastosowaniu wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości w zakresie nawigacji medycznej podczas operacji, do terapeutycznych gier immersyjnych, a także edukacji specjalistów medycznych i studentów.
Realizacja projektu VR Health Champions rusza 1 października i potrwa trzy lata.
Więcej informacji w artykule w "Życiu Uczelni"