- Od lat współpracujemy z przemysłem realizując wspólne projekty, czy też doktoraty wdrożeniowe. To właśnie przedstawiciele zakładów produkcyjnych zwrócili uwagę, że na rynku pracy brakuje absolwentów, którzy posiadaliby kompetencje w zakresie funkcjonalizacji materiałów pod względem technologicznym. Szczególnie takich, którzy z jednej strony potrafiliby zaprojektować dany materiał, mając na względzie jego konkretne zastosowanie, ale także opracować technologię jego otrzymywania, bądź modyfikacji powierzchni materiału, tak aby zapewnić mu pożądane właściwości. I rzeczywiście, w regionie łódzkim brakuje kształcenia studentów na uczelni technicznej w zakresie nowoczesnych metod syntezy, technologii przetwarzania, modyfikacji, zastosowania i charakteryzacji zaawansowanych materiałów o różnej funkcjonalności - wyjaśnia dr hab. inż. Magdalena Maciejewska, prof. na Wydziale Chemicznym, koordynatorka nowego kierunku.
Stawiamy na praktyczne kształcenie i perspektywę zatrudnienia po studiach
W trakcie trzech semestrów studiów zaplanowano dużo zajęć praktycznych i projektowych, prowadzonych w ścisłej współpracy ze specjalistami z zakładów produkcyjnych różnych branż: począwszy od gumowych akcesoriów dla motoryzacji, poprzez opakowania, kleje i pianki poliuretanowe, nawierzchnie sportowe, czy też ceramikę.
Jak wyjaśnia koordynatorka kierunku: Będą to zadania oparte na rzeczywistych problemach, z jakimi na co dzień borykają się technolodzy. W trakcie zajęć student będzie miał możliwość stałego kontaktu ze specjalistą z zakładu przemysłowego, poznania różnych technologii, specyfiki problemów i wyzwań, z którymi być może przyjdzie mu się zmierzyć w trakcie kariery zawodowej.
Dobrym przykładem zajęć praktycznych jest Technologia druku 3D. Będzie ona realizowana w firmie get3D w Łodzi. Również w przypadku zajęć projektowych, realizowanych na podstawie problemów technologicznych opracowanych przez zakłady produkcyjne, studenci będą mieli możliwość obejrzenia linii technologicznej, której dotyczy dany problem.
Chęć zaangażowania w realizację zajęć na nowym kierunku wyraziły firmy: Hutchinson w Łodzi, BSG w Zgierzu, S.Z.T.K. "TAPS" w Łodzi, CDM w Ksawerowie oraz GEBERIT Ozorków. Każda z nich, w ankietach poprzedzających proces uruchomienia nowego kierunku, deklarowała chęć zatrudnienia po studiach absolwentów PŁ.
Technologie nowoczesnych materiałów funkcjonalnych to kierunek międzywydziałowy, realizowany przez Wydział Mechaniczny i Wydział Chemiczny. Studia są skierowane do osób posiadających tytuł inżyniera. Pomysłodawcy kierunku chcieliby, aby studenci po studiach I-go stopnia, posiadający wiedzę i kompetencje w zakresie inżynierii materiałowej na Wydziale Mechanicznym, mogli je rozszerzyć na studiach II-go stopnia o zagadnienia z dyscypliny nauki chemiczne na Wydziale Chemicznym i odwrotnie.
Studia magisterskie będą trwały 1,5 roku. Rekrutacja na semestr letni 2022/2023 rusza 30 stycznia 2023 r. Mamy nadzieję, że będą się cieszyły dużym zainteresowaniem.