Data dodania
Kategorie aktualności

Prezydent RP Andrzej Duda nadał tytuł profesora sztuki dr. hab. Piotrowi Mastalerzowi z Wydziału Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów PŁ, w dyscyplinie sztuki plastyczne i konserwacja dzieł sztuki.

Image

Prof. Piotr Mastalerz jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi (obecnie Akademia Sztuk Pięknych - ASP w Łodzi). Pracę magisterską z wyróżnieniem obronił w 1993 r. w pracowni druku dekoracyjnego prof. Marii Zielińskiej oraz malarstwa prof. Andrzeja Szonerta. W 2001 r. w łódzkiej ASP uzyskał tytuł doktora w dziedzinie sztuk plastycznych, a  w 2010 r. tytuł doktora habilitowanego.

Od początku swoją karierę zawodową związał z Politechniką Łódzka. Po uzyskaniu dyplomu mgra sztuki, został zatrudniony na stanowisku asystenta w nowo powstałej Katedrze Architektury Tekstyliów PŁ. Jest współtwórcą powstawania kolejnych etapów rozwoju jednostki pod względem ideowym, programowym oraz organizacyjnym, czego wynikiem jest istniejący w obecnej postaci Instytut Architektury Tekstyliów i kierunek studiów wzornictwo.

Zainteresowania naukowe, a tym samym artystyczne prof. Mastalerza, koncentrują się wokół malarstwa sztalugowego, unikatowych form drukarskich na tkaninie a także obiektów przestrzennych. W każdej z tych dziedzin zauważa się stylistyczną autonomię, którą twórca stara się zachować, jednak malarstwo, jako najważniejsza dla niego dyscyplina, jest warunkiem budowania artystycznego języka wypowiedzi.

Głównym celem dociekań prof. Mastalerza jest poszukiwanie odpowiedniej formy przekazu wizualnego, który może stać się komunikatem wysyłanym w stronę odbiorcy, prowokując go tym samym do stanu wyciszenia i koncentracji wokół zagadnień egzystencjalnych. Od wielu lat pracuje nad metodami realizacyjnymi, które stanowią dla niego impuls do poszukiwań warsztatowych rozwiązań kolorystycznych i reliefowych. Udało mu się wypracować własny język wypowiedzi, który jest rozpoznawalny i jednocześnie doceniany przez środowisko twórców, krytyków i odbiorców. Jest autorem nowych metod technologicznych, dotyczących głównie działań w zakresie form przestrzennych i pewnych elementów związanych z malarstwem sztalugowym.

Dorobek artystyczny prof. Piotra Mastalerza obejmuje organizację 30 wystaw indywidualnych w Polsce i na świecie oraz udział w 78 prezentacjach zbiorowych m.in.: w Niemczech, Danii, Francji, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Ameryce. Wiele jego prac znajduje się w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą. Kilkukrotnie był nagradzany i wyróżniany na krajowych i międzynarodowych konkursach plastycznych. Poza pracą artystyczną zajmuje się działalnością publicystyczną i popularyzującą sztukę. Jest autorem wielu esejów dotyczących artystów współczesnych a także rozdziałów monograficznych poświęconych analizie sztuki własnej i obcej, cyklicznie zamieszczanych w wydawnictwach akademickich. Jest również stałym kuratorem galerii sztuki „Politechnika”, funkcjonującej od wielu lat na Wydziale Chemii PŁ. Był promotorem jednego przewodu doktorskiego i recenzentem wielu prac doktorskich w uczelniach artystycznych.

Był uczestnikiem wielu konferencji naukowych z pogranicza sztuki i nauk dotyczących komunikacji społecznej, na których wygłaszał autorskie wykłady dotyczące teorii sztuk wizualnych. Współpracuje również z Uniwersytetem Łódzkim oraz Akademią Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Przez kilka lat był członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków okręgu warszawskiego, obecnie współpracuje z ZPAP okręgu łódzkiego.

Prywatnie drugą jego pasją jest muzyka, którą zajmował się przez szereg lat jako czynny instrumentalista oraz wszelka aktywność związana ze sportem.