Data dodania 16.09.2021 - 11:36
Kategorie aktualności

W piątek,17 września, nowy budynek Wydziału Chemicznego PŁ "Alchemium - magia chemii jutra" został uroczyście otwarty. To pierwszy etap większej inwestycji, na którą uczelnia otrzymała 100 mln zł z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.


Image

- Na naszych oczach piął się pierwszy budynek kompleksu Alchemium, dlatego z satysfakcją zapraszam Państwa dziś do wnętrza części konferencyjno-dydaktyczno-administracyjnej - mówił rektor PŁ, prof. Krzysztof Jóźwik podczas otwarcia.

Gmach Alchemium doskonale wpisał się w unikatowy kampus Politechniki Łódzkiej, gdzie pofabryczna architektura połączona jest z nowoczesnymi rozwiązaniami urbanistycznymi. Pierwszy etap inwestycji kosztował 65 milionów zł. W budynku mieści się siedziba władz Wydziału Chemicznego, sale dla pracowników i część konferencyjna.

Obecnie trwa przetarg na realizację drugiego etapu, czyli budowę i wyposażenie laboratoriów, a także sal dydaktycznych. Zakończenie prac przewidziane jest na 2024 r. W sumie budynki będą miały powierzchnię ponad 27 tys. m kw. ­ - Jestem przekonany, że staną się one kuźnią kolejnych pokoleń wybitnych chemików, wzorem niezwykle inspirującej prof. Alicji Dorabialskiej, jednej z założycielek Wydziału Chemicznego na PŁ, uczennicy Marii Skłodowskiej-Curie - mówił rektor PŁ podczas wystąpienia.

W nowoczesnym gmachu znalazła się aula na 500 osób, im. prof. Tadeusza Paryjczaka, w której będą się odbywały najważniejsze uczelniane uroczystości. Przed audytorium odsłonięto pamiątkową tablicę profesora Paryjczaka, byłego wieloletniego dziekana Wydziału Chemicznego. W wydarzeniu licznie uczestniczyli wychowankowie, przyjaciele i rodzina.

Po raz pierwszy w auli. im. prof. T. Paryjczaka odbyło się uroczyste posiedzenie Senatu PŁ, na którym doktorat honoris causa otrzymał prof. Klaus Müllen, dyrektor Instytutu Maxa Plancka Badań Polimerów w Moguncji, jeden z najwybitniejszych współczesnych chemików.

- Jest dla mnie wielkim zaszczytem wystąpienie w roli promotora na uroczystości nadania tytułu doktora honoris causa tak znakomitemu uczonemu. Moja satysfakcja jest tym większa, że kierowana przeze mnie Katedra Fizyki Molekularnej na Wydziale Chemicznym od ponad dwudziestu lat ściśle współpracuje z profesorem Müllenem i jego zespołem. Trudno jest przecenić korzyści naukowe, jakie odnieśliśmy z tej współpracy, niezwykle korzystnej także dla naszych studentów i doktorantów, wyjeżdżających regularnie od wielu lat na staże do Moguncji - mówił prof. Jacek Ulański, kierownik katedry.

Dorobek naukowy prof. K. Müllena jest bardzo bogaty, zawiera blisko 2 100 artykułów naukowych opublikowanych w prestiżowych czasopismach i ponad 70 patentów. Jego publikacje było cytowane ponad 140 tys. razy.




Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image