- Przyjdź i odkryj fascynujący świat nauki w dostępny i angażujący sposób! Spotkaj naukowców, ekspertów i pasjonatów, a także weź udział w wykładach, warsztatach laboratoryjnych, panelach dyskusyjnych oraz zwiedzaj ekspozycje Centrum Nauki i Techniki EC1 - informują organizatorzy i zapraszają w godzinach 18:00 – 22:00.
Wydział Chemiczny PŁ podczas Nocy Naukowców poprowadzi szereg ciekawych warsztatów, na których można będzie m.in. wyizolować kwasy nukleinowe z cebuli - warsztaty poprowadzą pracownicy z Instytutu Chemii Organicznej. Można będzie również wytworzyć kapsułki hydrożelowe, które mogą być wykorzystane jako nośnik leków, a także zrobić sztuczny kawior. Ten warsztat przygotowują pracownicy Międzyresortowego Instytutu Techniki Radiacyjnej oraz Katedry Fizyki Molekularnej. Uczestnicy wydarzenia będą mieli również okazję zabawić się w chemicznego detektywa i rozwiązać zagadki chemiczne, pod okiem pracowników z Instytutu Chemii Ogólnej i Ekologicznej. Natomiast przedstawiciele Instytutu Technologii Polimerów i Barwników pokażą jak wytworzyć bubble tea.
- Warsztaty, które odbędą się w Laboratorium Zielonym, są skierowane zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i młodzieży uczęszczającej do szkół ponadpodstawowych oraz dorosłych. Uczestnicy warsztatów będą mogli samodzielnie wykonywać wszystkie doświadczenia. Naszym celem jest zainteresowanie chemią, zwłaszcza młodszych uczestników oraz pokazanie jej pasjonującej strony - zachęca do udziału dr inż. Łukasz Janczewski z Instytutu Chemii Organicznej PŁ, który koordynuje wydarzenia organizowane przez PŁ.
Wydział Mechaniczny będą reprezentować studenci z Koła Naukowego Druku 3D, którzy poprowadzą warsztaty ukazujące fascynujący świat możliwości tworzenia w tej technice. - Każdy z odwiedzających będzie mógł spróbować swoich sił z długopisem 3D i stworzyć własną pamiątkę z wydarzenia. Nie przegap tej szansy, aby na własne oczy zobaczyć, jak technologia przyszłości zmienia naszą rzeczywistość. Czekamy na Was z mnóstwem inspiracji i wiedzy - zachęcają studenci.
Prof. Łukasz Kaczmarek z Instytutu Inżynierii Materiałowej zaprasza na wykład "Czy węgiel z roślin zrewolucjonizuje energetykę i medycynę, a może pozwoli podbić kosmos?", na którym dowiemy się czym są materiały grubości jednego atomu i czy można je wytworzyć z owoców i warzyw? Jak wygląda grafen i czy jego struktury przestrzenne staną się nowymi magazynami energii w postaci wodoru, a może pozwolą zwalczać komórki rakowe? Dowiemy się także, czy jest szansa abyśmy rzeczywiście zamieszkali na Marsie i czy grafen może nam w tym pomóc?.
- Nawet jeśli chemia, fizyka i biologia to nie Twoja bajka – wpadaj śmiało! Panel nauk o zdrowiu, analiza kryminalistyczna i warsztaty z nauk społecznych z pewnością zaspokoją Twoją żądzę wiedzy! - zachęcają do udziału w wydarzeniu organizatorzy. I dodają: - A jeśli Twoja głowa będzie potrzebowała odrobiny przewietrzenia, zrób sobie przerwę na tarasie widokowym na chłodni kominowej, skąd jednym rzutem oka obejmiesz cały Light Move Festival!
Bilet wstępu na wydarzenie w cenie 20 zł do kupienia w kasach Centrum Nauki i Techniki EC1 lub online. Organizatorzy zapraszają także na pokazy filmów do Kina Sferycznego.
Współorganizatorami tegorocznego wydarzenia oprócz Politechniki Łódzkiej są: Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Medyczny, Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych PAN.
Partnerzy to: Wydawnictwo Literatura oraz Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego. Sponsorem wydarzenia jest firma Hitachi.