Data dodania 16.05.2024 - 15:15

Liderem projektu "Uczelnie przyszłości" jest Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. 13 maja Politechnika Łódzka, jako jedna z dwunastu szkół wyższych, podpisała umowę partnerską,  na mocy której wdrożony będzie innowacyjny model kształcenia.

W spotkaniu udział wziął prorektor ds. kształcenia, dr hab. inż. Andrzej Romanowski, prof. PŁ. NCBR wspólnie z 12 uczelniami partnerskimi będzie wdrażało innowacyjny model kształcenia opartego o autorskie projekty studentów w uczelniach różnego typu. Celem jest pozytywny rozwój jakości i skuteczności kształcenia młodych ludzi, potrzebujących kompetencji do tworzenia rozwiązań odpowiadających na wyzwania przyszłości, zarówno jako pracownicy naukowi, pracownicy firm, jak i samodzielni przedsiębiorcy.

Projekt będzie realizowany w okresie 2024-2028.

Uczelnie zrzeszone w partnerstwie:

• Politechnika Poznańska
  • Politechnika Gdańska
  • Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
  • Politechnika Śląska
  • Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu
  • Uniwersytet Śląski
  • Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej
  • Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja W Krakowie
  • Politechnika Łódzka
  • Politechnika Warszawska
  • Uniwersytet Warszawski
  • Warszawski Uniwersytet Medyczny

Cele projektu:

• rozwój potencjału uczelni w zakresie kształcenia w innowacyjny sposób kluczowych kompetencji studentów potrzebnych na rynku pracy,
  • poszerzenie oferty edukacyjnej uczelni i jej dostosowanie do potrzeb studentów zainteresowanych tworzeniem innowacyjnych rozwiązań, w tym innowacji społecznych,
  • rozwój kompetencji kadry akademickiej w zakresie diagnozy kompetencji studentów dotyczących pracy indywidualnej oraz ich potrzeb dotyczących wsparcia mentorskiego,
  • wypracowanie nowego modelu współpracy uczelnia-student-otoczenie społeczno-gospodarcze w procesie kształcenia.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju będzie rozwijać model edukacji spersonalizowanej jako makro innowacja społeczna w V priorytecie w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego (FERS).

Więcej na ten temat na stronie internetowej.