Data dodania
Kategorie aktualności

Prezes Oddziału Polskiej Akademii Nauk w Łodzi prof. Andrzej Bartoszewicz uroczyście wręczył 18 listopada 2024 r. Nagrody za wybitne osiągnięcia przyczyniające się do rozwoju nauki dla młodych uczonych pracujących na terenie Województwa Łódzkiego. Wśród 5 laureatów za rok 2023 jest dwoje naukowców z Politechniki Łódzkiej.

Image

W dziedzinie nauk technicznych doceniono dr. inż. Michała Binczarskiego z Instytutu Chemii Ogólnej i Ekologicznej na Wydziale Chemicznym, a w dziedzinie nauk ścisłych dr inż. Joannę Grzelczyk z Instytutu Technologii i Analizy Żywności na Wydziale Biotechnologii i Nauk o Żywności.

Dorobek naukowy i doświadczenie badawcze obojga laureatów są imponujące. Tu piszemy o nich w skrócie. Więcej w artykule w Życiu Uczelni.

Dr inż. Joanna Grzelczyk w 2021 r. obroniła doktorat z wyróżnieniem na Wydziale Biotechnologii i Nauk o Żywności. Jej najważniejszym osiągnięciem naukowym jest projekt „Biodostępność i prozdrowotne właściwości kwasów hydroksycynamonowych ziarna kawy modyfikowane w procesie prażenia”, który zaowocował cyklem ośmiu publikacji naukowych. Kolejne zainteresowania naukowe obejmują tworzenie biodegradowalnych opakowań i naczyń z surowców roślinnych, które są wytrzymałe w kontakcie z żywnością, w pełni biodegradowalne i prozdrowotne.
Jest współautorką 27 artykułów w czasopismach JCR, 2 patentów i 4 zgłoszeń patentowych. Kierowała projektem PRELUDIUM i była wykonawcą projektu OPUS finansowanego przez NCN. Zdobyła II miejsce w konkursie „Eureka! DGP – odkrywamy polskie wynalazki”.
Dr inż. Michał Binczarski jest absolwentem Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności. W roku 2013 rozpoczął studia doktoranckie na Wydziale Chemicznym i w 2018 r. uzyskał tytuł doktora z wyróżnieniem. Był głównym wykonawcą w projekcie „Jednomodułowa mobilna instalacja do wytwarzania i przerobu furfuralu w miejscu generowania bioodpadów” w ramach RPO Województwa Łódzkiego 2014-2020 oraz w projekcie NCN OPUS 17, badając wpływ włókien poliestrowych i chemicznych środków wykończalniczych na hydrolizę kwasową odpadów włókien naturalnych. W projekcie NCBiR Agrotech opracowywał innowacyjny proces suszenia wysłodków z wykorzystaniem ciepła odpadowego i otrzymywanie funkcjonalnych komponentów paszowych.
Naukowiec jest współautorem 7 patentów i laureatem nagrody „Łódzkie Eureka” za wybitne osiągnięcia techniczne.
Wyróżniono też młodych naukowców w dziedzinach nauk humanistyczno-społecznych, nauk biologiczno-medycznych i nauk artystycznych.