W bogatym programie konferencji znalazły się wykłady, panele dyskusyjne, mnóstwo ciekawych warsztatów oraz gry i zabawy matematyczne. Pierwszy dzień spotkań, piątek (10.02), odbywa się w budynku Alchemium, a ostatni - poniedziałek (13.02) na Wydziale Elektrotechniki Elektroniki, Informatyki i Automatyki (EEIA), skąd pochodzą współorganizatorzy konferencji: dr hab. inż. Ewa Korzeniewska, prof. PŁ i prodziekan ds. studenckich oraz dr Jacek Stańdo, prof. PŁ, matematyk z Centrum Nauczania Matematyki i Fizyki PŁ.
Podczas uroczystego rozpoczęcia konferencji (10.02), z udziałem rektora PŁ, prof. Krzysztof Jóźwika, w Auli Alchemium Politechniki Łódzkiej, wykład inauguracyjny pt. Matematyka, sztuczna inteligencja i mózgi, wygłosił prof. Wodzisław Duch z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Co skłoniło naukowców Politechniki Łódzkiej do organizacji tak dużego wydarzenia:
- Chcemy zaprezentować uczelnię jako fajne miejsce do studiowania z atrakcyjnymi kierunkami. Pokazać, że PŁ jest uczelnią otwartą, przyjazną z kompetentną kadrą. Dodatkowo chcemy wskazać na różnice pomiędzy naszymi oczekiwaniami w zakresie umiejętności matematycznych, a realnymi możliwościami uczniów - mówi pani prodziekan Wydziału EEIA. Doktor Jacek Stańdo dodaje - W piątek, aula prof. Paryjczaka w Alchemium, będzie takim miejscem na świecie, gdzie na jeden metr kwadratowy będzie przypadać największa liczba nauczycieli matematyki.
W trakcie konferencji organizatorzy chcą rozpocząć dyskusje na temat edukacji matematyki. - Chcielibyśmy przekazać nauczycielom informację, czego według nas nie ma na lekcjach matematyki i jakich kompetencji oczekujemy od uczniów. I w drugą stronę, chcielibyśmy, aby nasi nauczyciele mieli wiedzę, co się dzieje w obszarze matematyki na wcześniejszych etapach kształcenia, bo czasem wydaje mi się, że istnieją duże rozbieżności - mówi prof. Ewa Korzeniewska.
Dodatkowo, we wrześniu, przyjadą do Politechniki Łódzkiej na kolejną konferencję, przedstawiciele ośrodków, od których zależy program nauczania matematyki i wymagania na każdym egzaminie, w tym maturalnym, mi.in. z Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej i Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.
Konferencja Matematyczna Manufaktura odbywa się pod patronatem JM Rektora PŁ, prof. Krzysztofa Jóźwika.
PARTNERZY MERYTORYCZNI: Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego i Łódzkie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego.
PARTNERZY ORGANIZACYJNI: Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Łodzi oraz Wydział Elektrotechniki Elektroniki Informatyki i Automatyki PŁ.