Data dodania 13.09.2022 - 11:12
Kategorie aktualności

Każdego roku tylko jeden naukowiec otrzymuje wyróżnienie za wybitne osiągnięcia w chemii organicznej. W tym roku Medalem im. Stanisława Kostaneckiego został nagrodzony prof. Łukasz Albrecht, podczas 64. Zjazdu Polskiego Towarzystwa Chemicznego.

Image

Profesor Albrecht  jest znanym w kraju i zagranicą naukowcem, w Politechnice Łódzkiej pełni funkcję prorektora ds. nauki oraz dyrektora Instytutu Chemii Organicznej. W czasie Zjazdu, który zgromadził 650 naukowców, prof. Łukasz Albrecht jako gość specjalny wygłosił wykład plenarny.

- Pasjonuje mnie współczesna chemia organiczna, a szczególnie kataliza asymetryczna i badania katalizatorów o ściśle zdefiniowanej budowie przestrzennej. Ich modyfikacja i wykorzystanie w syntezie związków biologicznie ważnych może być przyczynkiem w procesie tworzenia związków organicznych o dużym znaczeniu praktycznym, w tym np. do projektowania nowych leków. Jestem szczególnie dumny ze stworzonego przeze mnie zespołu młodych naukowców, z którymi współpracuję, czując ich olbrzymi zapał do odkrywania - mówi o swojej pracy, która jest również pasją młodego profesora. 

Potwierdzeniem tych słów jest Nagroda imienia Aleksandra Zamojskiego wręczona w czasie Zjazdu dr. Sebastianowi Frankowskiemu za wyróżnioną rozprawę doktorską wykonaną pod opieką prof. Albrechta. Pracę z zakresu chemii organicznej – stereochemii nagrodziło wspólnie Polskie Towarzystwo Chemiczne, Instytut Chemii Organicznej Polskiej Akademii Nauk w Warszawie oraz firma Nobilus Ent.

Prof. Łukasz Albrecht jest absolwentem Wydziału Chemicznego PŁ. Pracę doktorską obronił pięć lat po uzyskaniu dyplomu. Została ona wyróżniona Nagrodą Prezesa Rady Ministrów oraz Nagrodą firmy Sigma-Aldrich i Polskiego Towarzystwa Chemicznego. Tytuł profesora Łukasz Albrecht otrzymał mając 39 lat.

W swoim dorobku naukowym posiada ponad 100 publikacji w czasopismach z listy JCR i kilka rozdziałów w książkach. Kierował siedmioma grantami badawczymi finansowanymi przez Narodowe Centrum Nauki, Fundację na rzecz Nauki Polskiej oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.