Data dodania
Kategorie aktualności

Jeden z twórców kardiochirurgii dziecięcej w Polsce, człowiek cieszący się ogromnym szacunkiem wśród medyków i pacjentów, profesor nauk medycznych i inżynier mechanik - prof. Jacek Moll otrzymał tytuł doktora honoris causa Politechniki Łódzkiej. Fotorelacja z wydarzenia.

Image

Podczas uroczystego posiedzenia Senatu PŁ (19.06) rektor PŁ, prof. Krzysztof Jóźwik, promotor honorowego doktoratu prof. Jacka Molla na wstępie laudacji podkreślił:
- W przypadku prof. Jacka Mola uzasadnienie przyznania doktoratu honoris causa jest oczywiste. Wizjoner kardiochirurgii dziecięcej, nowatorski naukowiec, osobowość powszechnie znana i szanowana, będąca, nomen omen, w sercach tysięcy małych pacjentów i ich rodzin.

Prof. Moll studiował na Politechnice Łódzkiej na Wydziale Mechanicznym PŁ. Rektor podkreślił, że sukcesy profesora Molla w kardiochirurgii mogły być tak spektakularne również dzięki jego inżynierskiemu wykształceniu.  W czasie studiów odkrył potrzebę i potencjał użycia techniki w poprawie efektywności medycyny. To przełożyło się na decyzję o zdobyciu wykształcenia medycznego.

Image
Od lewej rektor PŁ, prof. Krzysztof Jóźwik i prof. Jacek Moll, fot. Marcin Szmidt

Następnie Jacek Moll kształcił się na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Łodzi. - Już na początku studiów postanowił, że zostanie lekarzem, a mechanika będzie jego atutem pozwalającym lepiej rozumieć funkcjonowanie organizmu, szczególnie serca i układu krążenia - mówił rektor. Dyplom lekarza uzyskał w 1981r.  Również w AM w Łodzi  w 1987 r. obronił doktorat, a w 1999 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego. Profesorem nauk medycznych został w 2006 r.

Prof. Moll swoje doświadczenie naukowe zdobywał w najlepszych ośrodkach medycznych w Europie i Ameryce Północnej. W trakcie pobytu w USA uzyskał dwa patenty na nowe modele mechanicznych zastawek serca. Prowadził wieloletnią współpracę z Politechniką Łódzką, m.in. uczestniczył w badaniach dotyczących pokrywania powierzchni nanokrystalicznym diamentem dla potrzeb medycyny. To zagadnienie stało się tematem pracy nagrodzonej „Noblem dla Polaka”, przyznawanym przez Komitet Badań Naukowych.

Jako lekarz swoją zawodową karierę rozpoczął w Klinice Kardiochirurgii Instytutu Kardiologii Akademii Medycznej w Łodzi. Następnie w 1987 r. został zatrudniony w Klinice Kardiochirurgii Śląskiej Akademii Medycznej, pod kierunkiem prof. Zbigniewa Religi. W tym samym roku zrobił specjalizację I stopnia z chirurgii ogólnej, a w 1990 r. – II stopnia z kardiochirurgii. Wykorzystując to doświadczenie, a także umiejętności zdobyte podczas wyjazdów zagranicznych, został ordynatorem Oddziału Kardiochirurgii w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. W 1998 r. objął funkcję kierownika Kliniki Kardiochirurgii.

Image
Doktor honoris causa PŁ - prof. Jacek Moll i promotor, prof. Krzysztof Jóźwik, fot. Marcin Szmidt

Równolegle z pracą kardiochirurga uczestniczył w projektowaniu sztucznych zastawek. Stał się pionierem i wizjonerem w zakresie leczenia wad serca płodów, noworodków oraz dzieci starszych. Wprowadził i upowszechnił metodę Rossa służącą do leczenia wad aortalnych u dzieci.

Profesor Moll brał udział w 15 000 operacji. Dzięki jego doświadczeniu i wiedzy  znacząco obniżyła się śmiertelność dzieci urodzonych z wadami serca, w sposób innowacyjny łączył w swojej praktyce medycynę z inżynierią. Politechniczne wykształcenie pozwoliło mu projektować i własnoręcznie wykonywać sztuczne zastawki serca spersonalizowane dla potrzeb małych pacjentów. Uczestniczył też w interdyscyplinarnym projekcie budowy polskiej sztucznej zastawki serca.

Prof. Jacek Moll jest bardzo zaangażowany w prace na rzecz otoczenia. W 1992 r. współtworzył Towarzystwo Przyjaciół Dziecka z Wadą Serca. Należy do licznych międzynarodowych i krajowych towarzystw lekarskich, np. C. Walton and Richard C. Lillehei Surgical Society, International Society for Cardiovascular Surgery, The European Association for Cardio-Thoracic Surgery, The Society of Thoracic Surgeons, Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, Akademii Inżynierskiej w Polsce, Komisji Bioetycznej PAN.

Jest członkiem założycielem International Society for Pediatric and Congenital Heart Surgery oraz członkiem założycielem Polskiego Towarzystwa Kardio-Torakochirurgów. Wchodzi także w skład zespołu redakcyjnego „Kardiologii i Kardiochirurgii Polskiej”, Rady Naukowej ICZMP, a także Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego i Polskiego Towarzystwa Kardio-Torakochirurgów. Zasiada też w Radzie Naukowej Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi w Zabrzu.

Image
mężczyzna przekazujący koobiecie bukiet kwiatów, wokół widownia w auli
prof. Jacek Moll dziękujący Małżonce - prof. Jadwidze Moll, fot. Marcin Szmidt


Na zakończenie laudacji promotor - prof. Krzysztof Jóźwik powiedział:
- Znam prof. Jacka Molla od kilkudziesięciu lat, jak wspominałem, miałem przywilej współpracowania z nim, wspólnej realizacji projektów interdyscyplinarnych, współpracy dla stworzenia polskiego sztucznego serca. To doświadczenie pozwala mi z całą stanowczością potwierdzić, że badawcza dociekliwość, wszechstronna wiedza oraz doświadczenie czynią go niezwykłym naukowcem, zasługującym na najwyższą godność akademicką - doktora honoris causa Politechniki Łódzkiej.

Prof. Jacek Moll w swojej karierze zawsze podkreślał istotę i wkład personelu medycznego, na wszystkich stanowiskach, w sukcesy kardiochirurgiczne. Przez całe zawodowe życie współpracował z prof. Jadwigą Moll, wybitną kardiolożką, prywatnie żoną. Mają trzy córki i syna. Prof. Moll pochodzi z rodziny z tradycjami medycznymi. Jego ojciec, prof. Jan Moll był cenionym kardiochirurgiem. Tę samą drogę zawodową wybrał również syn, Maciej.

Profesor jest laureatem wielu prestiżowych nagród, w tym szczególnego wyróżnienia – Orderu Uśmiechu. Cieszy się niezwykłą estymą, czego dowodem są m.in. tytuł Honorowego Obywatela Miasta Łodzi oraz Honorowego Obywatela Województwa Łódzkiego.

Na zakończenie uroczystości prof. Jacek Moll wygłosił wykład zatytułowany "Technika i medycyna".