Data dodania 26.04.2021 - 12:21
Kategorie aktualności

Konkurs Konstrukcji Studenckich (KoKoS) po raz kolejny wyłonił i nagrodził najbardziej utalentowanych młodych konstruktorów. Studenci Politechniki Łódzkiej zaprezentowali turbinę wiatrową, która może zapewnić prąd mieszkańcom z ograniczonym dostępem do elektryczności.

Image

Przyznając 1. miejce zespołowi GUST, jury doceniło wieloletnie osiągnięcia studentów z Koła Naukowego Energetyków PŁ na arenie światowej i ogólnopolskiej m.in. ich zwycięstwa w konkursach: International Small Wind Turbine Contest w Holandii i EKOinnowatorzy oraz udział w wielu międzynarodowych konferencjach, a także prezentacje na światowych targach w USA i Niemczech. 

O przebiegu konkursu mówi Anna Baszczyńska, studentka inżynierii biomedycznej PŁ i szefowa projektu GUST.

Konkurs składał się z dwóch etapów. Pierwszym było przesłanie zgłoszenia zawierającego opis działalności i innowacyjność projektu oraz dokumentację techniczną. W drugim etapie podczas prezentacji, przedstawiliśmy oryginalność naszej przydomowej turbiny wiatrowej wynikająca z jej modułowości, wykorzystania druku 3D, zastosowania obrotnicy oraz naszego systemu elektronicznego. Podczas modernizacji  urządzenia, wytyczną dla konstrukcji był raport ONZ „Sustainable Development Goals”. Dzięki naszej turbinie możliwe będzie zapewnienie prądu mieszkańcom terenów, na których dostęp do elektryczności jest bardzo ograniczony. Możemy także dostrzec i monitorować, jak duże jest zapotrzebowanie na takie rozwiązania pozyskiwania energii w zgodzie ze środowiskiem.

GUST to mała przydomowa turbina wiatrowa o wysokości do 2 metrów i średnicy wirnika 1,6 metra – generująca moc 460 W przy wietrze o prędkości 10 m/s. Kształt i liczba łopat nie są dziełem przypadku - jak mówią młodzi konstruktorzy: - wirnik został dokładnie przebadany w tunelu aerodynamicznym na Politechnice Łódzkiej oraz podczas konkursu w Holandii i w laboratorium w Paryżu. 

Działania Koła Naukowego Energetyków na PŁ wspierają naukowcy z Instytutu Maszyn Przepływowych, gdzie studenci mają swoją pracownię i dostęp do nowoczesnej aparatury.

W nagrodę, studenci otrzymają 3 tys. zł, ale organizatorzy konkursu - Niezależne Zrzeszenie Studentów -  chcą też pomóc młodym projektantom w komercjalizacji ich projektów oraz pozyskaniu inwestorów.