Data dodania 07.07.2021 - 08:49
Kategorie aktualności

„Do czego ta matma?” to nowa inicjatywa podjęta przez przedsiębiorstwa z branży IT i łódzkie uczelnie należące do ICT Polska Centralna Klaster. Klastrowe firmy rozwijające najnowsze technologie, chcą pokazać studentom i uczniom rozwiązania bazujące wprost na konkretnych obszarach matematyki.


Image

We wtorek, 6 lipca, w patio Instytutu Fizyki PŁ odbył się briefing prasowy inaugurujący cykl, w którym uczestniczył prof. Paweł Strumiłło, prorektor ds. rozwoju i przewodniczący rady klastra. Byli również obecni przedstawiciele Uniwersytetu Łódzkiego i klastrowych firm Harman, Fujitsu i Cybercom.

- Na przykładach projektów i rozwiązań stosowanych w łódzkich firmach IT, będziemy prezentować cykl klipów poświęcony praktycznej stronie królowej nauk. Mamy nadzieję, że zmieni postrzeganie matematyki, wśród młodych ludzi i zachęci ich do nauki tego przedmiotu - mówił prof. Strumiłło. - Chcemy uświadomić im, że zastosowanie matematyki w życiu zawodowym inżynierów czy programistów jest bardzo szerokie, a jej znajomość rozwija logiczne i abstrakcyjne myślenie.

Pierwszy klip z cyklu „Do czego ta matma” powstał we współpracy Politechniki Łódzkiej (Centrum Nauczania Matematyki i Fizyki) i firmy Harman, lidera w dziedzinie technologii samochodowej oraz innowacyjnych rozwiązań audio, właściciela takich marek jak: JBL i Harman Kardon. Studenci PŁ i inżynierowie z firmy Harman pokazali na filmach, że znajomość zastosowań matematyki jest niezbędna w projektach z zakresu car audio, realizowanych przez łódzki oddział firmy dla Mercedesa czy BMW.

- Ideę przygotowania cyklu pokazującego studentom już na pierwszym roku studiów praktyczne zastosowania matematyki w firmach IT zgłosił prof. Jacek Kucharski jeszcze jako prodziekan z Wydziału Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki, podczas jednego z posiedzeń klastrowego zespołu zadaniowego ds. kształcenia - wyjaśnia Adam Owczarek, kierownik działu rozwoju uczelni.

W ramach cyklu firmy informatyczne z klastra wspólnie z Politechniką Łódzką i Uniwersytetem Łódzkim przygotowują kolejne odcinki, w które wpisane są konkretne obszary matematyki. W przygotowaniu jest już materiał Fujitsu i Uniwersytetu Łódzkiego dot. wykorzystania statystyki i matematyki do tzw. predictive maintenance (predykcyjne utrzymanie ruchu) - pozwalające wyeliminować ewentualne awarie urządzeń pracujących przy produkcji.