Prof. Piotr Paneth z Międzynarodowego Centrum Badań Innowacyjnych Biomateriałów (ICRI-BioM) wspólnie z prof. Li Ji z China University of Mining and Technology zrealizują projekt: Badanie mechanizmów dehalogenacji zanieczyszczeń organicznych katalizowanej przez koenzym F430, na który otrzymał blisko 900 tys. zł.
W ramach projektu zostaną zbadane zanieczyszczenia chloro- alkanami i alkenami. Proponowane badania łączą podejście eksperymentalne, w którym najnowocześniejsze metodologie pomiarów efektów izotopowych za pomocą izotopowej spektrometrii mas, zostaną połączone z nowymi technikami obliczeń teoretycznych. To symbiotyczne podejście eksperymentalno-teoretyczne powinno pozwolić na wiarygodne określenie mechanizmów rozkładu badanych zanieczyszczeń - wyjaśnia prof. Paneth.
"Wyniki badań dostarczą ważnych podstaw teoretycznych do zastosowania koenzymu F430 i jego syntetycznych pochodnych w rekultywacji zanieczyszczonych terenów. Połączenie prac eksperymentalnych z przewidywaniami teoretycznymi okazało się na przestrzeni lat idealnym podejściem do badań złożonych reakcji, ponieważ nie wszystkie etapy zwykle nadają się do badań eksperymentalnych, przez co dane eksperymentalne w takich systemach wymagają wsparcia teoretycznego" - napisał profesor w opisie projektu.
Współpraca dwustronna w ramach tego projektu będzie dalej promować zastosowanie frakcjonowania izotopowego, badanego zarówno metodami eksperymentalnymi, jak i teoretycznymi, w celu ujawnienia złożonych mechanizmów biotransformacji zanieczyszczeń - podkreślił prof. Paneth.
SHENG 3 na polsko-chińskie projekty badawcze jest organizowany przez NCN wspólnie z chińską agencją National Natural Science Foundation of China (NSFC), zgodnie z procedurą oceny równoległej. "Oznacza to, że obie agencje prowadzą równoległą ocenę formalną i merytoryczną wniosków, a finansowanie otrzymują tylko te projekty, które uzyskają jednocześnie rekomendację NCN i NSFC" - czytamy na stronie NCN.