Letnia szkoła „Mercury-Free City” ma na celu edukację uczestników na temat zagrożeń związanych z zanieczyszczeniem rtęcią oraz promowanie zrównoważonych praktyk w celu ograniczenia stosowania rtęci w środowiskach miejskich. Wydarzenie służy podniesieniu świadomości obywateli regionu łódzkiego na temat zasad dotyczących użytkowania, przechowywania i usuwania artykułów zawierających niebezpieczny pierwiastek rtęć z gospodarstw domowych.
Program spotkania obejmuje wykłady, seminaria i warsztaty, które będą odzwierciedlać najnowszą wiedzę w zakresie mechanizmów prawnych i technologicznych ochrony przed rtęcią. Warsztaty będą interaktywne i poświęcone identyfikacji źródeł rtęci oraz bezpiecznych praktyk obchodzenia się z nią. Uczestnicy będą mieli również okazję wziąć udział w wycieczce do punktu selektywnego zbierania odpadów niebezpiecznych (PSZOK) regionu łódzkiego.
Eksperci z Portugalii i Włoch przedstawią przykłady wdrażania praktyk „życia wolnego od rtęci” w miastach Evora i Camerino.
- Program szkoły ma charakter edukacyjny i praktyczny, zapewniając jej uczestnikom wiedzę i narzędzia, aby mogli wywrzeć rzeczywisty wpływ na swoje społeczności
– mówi prof. Volodymyr Mosorov z Instytutu Informatyki Stosowanej na Wydziale EEIA Politechniki Łódzkiej, koordynator projektu Life Mercury Free.
Projekt realizowany jest od dwóch lat dzięki środkom europejskiego programu LIFE European Climate, Infrastructure and Environment Executive Agency, finansującego wyłącznie działania dotyczące ochrony środowiska.
Więcej na stronie