Data dodania 25.03.2021 - 13:49
Kategorie aktualności

Aleksandra Wilczyńska rozpoczęła studia na informatyce, ale od dziecka pasjonuje ją kosmos. Wraz z grupą studentów z zespołu Innspace stworzyła projekt bazy na Księżycu, który zajął 4. miejsce w międzynarodowym konkursie Moon Base Deisgn Contest zorganizowanym przez stowarzyszenie Moon Society z USA.
 

Image
Image
Aleksandra Wilczyńska  studentka PŁ w Analog Astronaut Training Center

Jak studentka PŁ trafiła do misji organizowanej przez Analog Astronaut Training Center i zespołu Innspace?

Od dziecka interesowałam się kosmosem. W wakacje szukałam oferty wolontariatu i trafiłam na propozycję najdłuższej analogowej misji kosmicznej. Tak spędziłam 6 tygodni w księżycowym habitacie, byłam analogowym członkiem misji.

Dzięki temu wolontariatowi poznałam liderkę zespołu Innspace, to właśnie ona po misji zrekrutowała mnie do zespołu. Od tego czasu bez przerwy działam realizując kolejne projekty z branży kosmicznej. Nasz ostatni sukces to realizacja projektu Bazy Księżycowej Xors. Budowa bazy głównie opiera się na technologii druku 3D. To miała być koncepcja realna do zmaterializowania, a nie fantazja z gatunku science fiction.
Baza Xors składa się z 4 modułów. Ich pokrycie grubą warstwą regolitu księżycowego za pomocą technologii druku 3D miało stanowić dodatkową ochronę przed promieniowaniem.
W projekcie kluczową rolę w podtrzymywaniu warunków do życia odgrywają algi. Mix specjalnie dobranych mikroorganizmów, w tym bakterii, cyjanobakterii i mikroglonów, spełnia funkcje oczyszczania ścieków i innych zanieczyszczeń wodnych. Dodatkowy tlen dostarczają mikroglony uformowane jako panele naścienne. Zespół wykorzystał lampy emitujące światło widzialne, ale też podczerwone i UVA oraz UVB, żeby lepiej imitować światło słoneczne.


Image
Wnętrze bazy Xors

Aleksandra Wilczyńska spędziła w habitacie 6 tygodni, realizując przy tym ciekawe eksperymenty. Prowadziła badania wzrostu roślin w warunkach stymulujących grawitację na Księżycu oraz… hodowlę karaluchów, które mogą zostać w przyszłości wykorzystane jako alternatywne źródło pożywienia.  Wraz z załogą, w ramach konkursu ,,Home on the Moon’’, stworzyła projekt szpitala Księżycowego ,,Alldream Lunar Institute”.

Zespół Innspace tworzą studenci i doktoranci największych polskich uczelni: Justyna Pelc, Piotr Torchała, Magdalena Łabowska, Beata Suścicka, Łukasz Sokołowski, Małgorzata Popiel, Hubert Gross, Arkadiusz Kołodziej, Ewa Borowska, Aleksandra Wilczyńska, Michał Garus, Cyrus Sidor i Marcin Zieliński. W sumie 18 osób reprezentujących różne kierunki: architektoniczne, robotyczne, medyczne, biotechnologiczne i informatyczne. Ich projekty znajdują uznanie na międzynarodowych konkursach.

Partnerem projektu Xors jest Hoya Lens Poland.