To konkurs, który promuje innowacyjne podejście do projektowania przestrzeni, oddziałujące na wszystkie zmysły i oferujące odwiedzającym głębokie, angażujące doświadczenia. Uczestnicy mieli za zadanie stworzyć projekt muzeum, które nie tylko edukuje, ale także inspiruje do odkrywania samego siebie poprzez zmysły, oferując przestrzeń edukacyjną, eksploracyjną i introspektywną.
Projekt sensorycznego muzeum studentek Politechniki Łódzkiej został ulokowany w pobliżu zabytkowego opactwa Tintern Abbey w Walii.
- Budynek harmonijnie wpisuje się w krajobraz, wykorzystując zielony dach przechodzący w łąkę, elewację z lokalnego kamienia i otoczenie roślinnością oraz wodą. To idealne połączenie historii i nowoczesności, które zachęca do refleksji nad sobą i otaczającym światem, uzupełniając wizytę w tym wyjątkowym regionie - wyjaśnia jedna z autorek, Eliza Łakoma.
Projekt zaprasza do podróży przez siedem zróżnicowanych sal, z których każda wywołuje inne wrażenia zmysłowe i emocjonalne. Podział na przestrzenie o różnych charakterach ma na celu stopniowe angażowanie odwiedzających i budowanie ich relacji z otoczeniem.
- Projekt Elizy i Małgorzaty to wizja przestrzeni, która łączy architekturę z naturą, tworząc miejsce dla głębokiej introspekcji i zmysłowych doznań. Odwiedzający przemierzają kolejne sale, zaprojektowane tak, by stymulować różne emocje i zmysły – od kosmicznej pustki, przez idylliczny krajobraz pól i kwiatowych łąk, aż po chłodną surowość lodowca. Kulminacją tej podróży jest „Czarna Dziura” – sala ciszy i ciemności, gdzie odwiedzający zostają sam na sam z własnymi myślami, zachęceni do refleksji nad emocjami i doświadczeniami, które towarzyszyły im w trakcie całej wizyty - wyjaśnia prof. Marek Pabich, dyrektor Instytutu Architektury i Urbanistyki PŁ.
Więcej informacji w Życiu Uczelni.