Data dodania 30.08.2024 - 10:37
Kategorie aktualności

Student matematyki stosowanej, Mateusz Szwugier, był w lipcu na Mistrzostwach Europy w speedcubingu czyli układaniu kostki Rubika na czas. W Pampelunie (Hiszpania) na ME w koronnej konkurencji - Pyraminx - wszedł do finału z ostatniego, 20. miejsca ze średnią czasu 2,65 sek. Natomiast finał zakończył jako 10. Europejczyk!

Image

Ponadto w Pampelunie, dwukrotnie pobił "życiówkę" w kostce 4x4x4 uzyskując czas 34,32 sek., w pierwszej rundzie zajmując 89. miejsce, a w półfinale z czasem 33.33 sek. awansując na 57. pozycję w Europie, w tej bardzo popularnej konkurencji (film z półfinału). Dla Mateusza to były pierwsze ME, na których znalazł się w top 100, w 3 konkurencjach (2x2x2, 4x4x4, Pyraminx) i doszedł do finału rozgrywek. Warto wspomnieć, że wśród Polaków, w każdej rundzie Pyraminxa, Mateusz był w najlepszej piątce, co daje mu zielone światło na walkę o pierwszy medal rangi Mistrzostw Polski, które odbędą się w listopadzie.

Mateusz Szwugier kostkę Rubika układa od roku 2014, w wakacje obchodził 10-lecie pierwszych zawodów. Pomimo upływu tylu lat nadal czerpie ogromną przyjemność z rozwoju tej dyscypliny i ma plany na przyszłość.

- Wybieram się na Mistrzostwa Polski nieprzerwanie od 2018 r. Pierwszy finał MP w mojej głównej konkurencji  - Pyraminx -  miałem w 2019 r., jednak nadal pozostaję bez krążka czempionatu. Najsilniejszy byłem w roku 2023, gdzie po pierwszej rundzie byłem drugi, natomiast w finale nie udało mi się uzyskać miejsca na podium. W tym roku, po doświadczeniu zebranym na jeszcze trudniejszych zawodach, mam nadzieję zawalczyć realnie o pierwszy w karierze medal Mistrzostw Polski, a one już 7-10 listopada - mówi.

Image

Mateusz twierdzi, że wiedza matematyczna dała mu narzędzia do mierzenia swojego rozwoju i pasji. - Statystyka i prawdopodobieństwo to pierwsze działy, przychodzące mi na myśl, które pozwoliły mi zrozumieć charakter mojego sportu - wyjaśnia. Uważa, że speedcubing ma wiele wspólnego z innymi sportami. Nie tylko z umysłowymi jak szachy czy snooker (odmiana bilarda), ale i fizycznymi jak lekkoatletyka. Jego praca licencjacka była związana z jego pasją, tytuł: "Kostka Rubika w ujęciu teorii grup".

Dobra forma sportowca wymaga od niego regularnych ćwiczeń. - Kiedy mam czas, potrafię układać kostkę po 4 godziny dziennie i totalnie stracić poczucie czasu. Dostrzegam progres w poszczególnych konkurencjach i w 2024 r. nie widzę ściany swoich możliwości - mówi Mateusz Szwugier, student drugiego roku studiów magisterskich na Wydziale Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej. - Przedmioty na studiach mam już pozdawane, została mi tylko praca do dokończenia - dodaje. Temat pracy magisterskiej to: "Charakteryzacja stanów rozwiązywanych na kostce Rubika i rozwiązywalność kostki 4x4x4".

Po studiach Mateusz chciałby nadal uczyć młodych uczniów speedcubingu oraz matematyki. Uważa, że ma talent do nauczania. Chciałby zostać rekordzistą Polski i medalistą Mistrzostw Polski w Pyraminxie. - Jak nigdy wcześniej czuję, że jest to w moim zasięgu - mówi młody matematyk. Na "kostkowej emeryturze" chciałby współorganizować eventy w tej dyscyplinie, nie tylko w naszym województwie.