- Podczas całego wydarzenia, będziemy pomagać w oswajaniu matematyki, która jest wszechobecna w naszym życiu - wyjaśniają główny cel imprezy organizatorzy. Zaplanowano także kilka spotkań w ramach 16. akcji Dziewczyny na politechniki, zachęcającej młode kobiety do studiowania kierunków technicznych i ścisłych.
STREFA NAUKI
W tej strefie przygotowano ponad 40 wykładów, laboratoriów i pokazów naukowych. Cykl rozpocznie spotkanie z prof. Anną Fabijańską z Wydziału Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki, najmłodszą panią profesor w PŁ. Zapraszamy na jej wykład zatytułowany Informatyka jest kobietą. Prof. Maria Koziołkiewicz z Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności, opowie o ogromnym wpływie witaminy D3 na nasze zdrowie podczas wystąpienia: Witamina D3 - wciąż tajemniczy regulator 1000 genów.
STREFA ODKRYĆ
W Strefie Odkryć znajdzie się kilkanaście stoisk, na których studenckie koła naukowe zaprezentują swoje osiągnięcia, a pracownicy poszczególnych wydziałów opowiedzą o kierunkach studiów. Tu można będzie przeżyć kryminalistyczną przygodę zatytułowaną: Trup w Chemicznym, czyli zbrodnia niedoskonała. Przy pomocy różnych technik analitycznych można będzie sprawdzić kilka tropów, pozwalających rozwiązać zagadkę. Studenci z Koła Naukowego KOLLAPS zapraszają na warsztaty z wykonania domowych kosmetyków: 3 kosmetyki z 14 składników. Przyszli inżynierowie mechanicy z Koła Naukowego Druku 3D pokażą Jak wydrukować sobie przyszłość w 3D.
STREFA INSPIRACJI
Na spotkania z coachami kariery, specjalistami z Biura Karier PŁ oraz gościem specjalnym - Nieobliczalnym Patrykiem, który pomoże w przygotowaniach do matury z matematyki, zapraszamy do Strefy Inspiracji. Tu można będzie, w ramach akcji Dziewczyny na politechniki, skorzystać z warsztatów z trenerką i coachem Alicją Rasmus. Pani psycholog poprowadzi warsztaty: Pierwszy krok do kariery, czyli jak wybrać odpowiedni kierunek studiów, które przygotują do świadomego wyboru ścieżki kształcenia. Na kolejne spotkanie z doradcą i coachem kariery zaprasza Ewa Worotyńska- Kos, która wyjaśni Jak czytać ludzi? Bedzie to analiza naszego wyglądu i mowy ciała.
W tej strefie zaplanowano także dwie debaty. Pierwsza dotyczy Ścieżki kariery po Politechnice Łódzkiej. Wezmą w niej udział młodzi naukowcy, absolwenci PŁ oraz przedstawiciele firm współpracujących z uczelnią: Ewa Kwiecińska z Faurecii oraz Piotr Wolankiewicz z Rossmanna. Poprowadzi ją dr hab. inż. Grzegorz Liśkiewicz z Wydziału Mechanicznego. Druga debata: Studiuj z PŁ za granicą, będzie dotyczyła możliwości odbywania części studiów w zagranicznych uczelniach. Moderatorką tej tematyki będzie dr inż. Dorota Piotrowska, prof. PŁ, dyrektor Centrum Współpracy Międzynarodowej. Gościem specjalnym będzie Magdalena Hebdowska, absolwentka i prezes Stowarzyszenia Absolwentów IFE.
Na stoisku informacyjnym PŁ można będzie poznać zasady rekrutacji i otrzymać odpowiedzi na wszystkie pytania związane ze studiami w Politechnice Łódzkiej. Organizatorzy tegorocznego Dnia Otwartego zapraszają uczestników do udziału w różnych konkursach oraz robienia pamiątkowych zdjęć 360 stopni na matematycznej ściance. Będzie też okazja odwiedzenia poszczególnych wydziałów PŁ, zlokalizowanych się w jednym z najpiękniejszych kampusów w Polsce.
Na wszystkie zajęcia w ramach Dnia Otwartego obowiązują zapisy dla grup zorganizowanych. Linki do rejestracji znajdują się również w programie Dnia Otwartego. Indywidualnych gości zapraszamy do Strefy Nauki i Strefy Inspiracji. Wstęp na te zajęcia będzie się odbywał do czasu wypełnienia wolnych miejsc. Link do zapisów grupowych na zajęcia w Strefie Odkryć. Termin zakończenia rejestracji na poszczególne zajęcia upływa 10 marca.