Data dodania
Kategorie aktualności

Politechnika Łódzka rozpoczyna cykl debat technologicznych: „TECHNOLOGIE JUTRA – debaty w Politechnice Łódzkiej”. Pierwsze spotkanie przedsiębiorców z naukowcami na temat "Sztuczna inteligencja (AI) wyzwaniem dla firm nie tylko z sektora IT” odbędzie się 6 kwietnia.


Image

Sztuczna inteligencja (AI) jest przedmiotem zainteresowania i prac przedstawicieli środowiska naukowego, a także organizacji z kapitałem prywatnym. Obecnie niektóre elementy wykorzystujące algorytmy AI są skutecznie wdrażane w życiu codziennym np. targetowanie towarów i usług, ale także realizacja części procesów produkcyjnych. Temat sztucznej inteligencji często pojawia się na łamach mediów głównego nurtu, gdzie zachwyca swoimi licznymi możliwościami. Rozwój sztucznej inteligencji zakłada podniesienie standardu życia ludzi, poprawę skuteczności zabiegów, poprawę codziennego funkcjonowania czy zwiększenie bezpieczeństwa. AI może zrewolucjonizować branżę, ale wymaga dobrego zarządzania na każdym etapie jej tworzenia i wdrażania – powiedział prof. Łukasz Kaczmarek, przewodniczący Senackiej Komisji PŁ ds. Nauki, Promocji i Współpracy Zagranicznej, inicjator przedsięwzięcia.

Podczas debaty zaproszeni eksperci z przemysłu i uczelni odpowiedzą na szereg pytań szczególnie istotnych dla przedsiębiorców w tym m.in.:

  • Jak budować konkurencyjność w oparciu o praktyczne zastosowanie sztucznej inteligencji w różnych branżach?
  • Jak technologia może pomóc w reagowaniu na zmieniające się potrzeby klientów i mieszkańców?
  • Jakich kompetencji u pracowników poszukują firmy wdrażające inteligentne technologie?

Przed i po debacie będzie możliwość spotkania z zaproszonymi uczestnikami z przemysłu i Politechniki Łódzkiej, którzy dysponują praktyczną wiedzą z zakresu sztucznej inteligencji.

Kiedy: 6 kwietnia (środa) 14:00-15:30.

Gdzie: Sala kinowa w Centrum Technologii Informatycznych PŁ, ul. Wólczańska 217/221, budynek B-19.

Zapraszamy do udziału w debacie i rejestracji. Liczba miejsc jest ograniczona!

W przypadku pytań prosimy o kontakt na adres: rozwoj@adm.p.lodz.pl lub telefonicznie: 42 631 29 20.

Image
grafika do debat technologicznych na PŁ

Prelegenci:

prof. Jacek Kucharski - Politechnika Łódzka

Dziekan Wydziału Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki PŁ oraz dyrektor Instytutu Informatyki Stosowanej PŁ. Jego aktywność naukowa dotyczy zastosowań metod sztucznej inteligencji, w szczególności logiki rozmytej i uczenia maszynowego, głównie w procesach przemysłowych. Jest autorem ponad 150 publikacji naukowych, w tym dwóch monografii o zasięgu międzynarodowym. Wypromował troje doktorów nauk technicznych w dyscyplinie informatyka. Od ponad 25 lat prowadzi zajęcia z zakresu sztucznej inteligencji dla studentów kierunku informatyka. Jest m.in. członkiem Rady Klastra ICT Polska Centralna Klaster.

Marek Brylski - Product Line Director, Hexagon Safety, Infrastructure and Geospatial Division.

Posiada ponad 25-letnie doświadczenie w branży geoinformatycznej. Od 20 lat związany z Intergraph (część Hexagon) kontynuuje karierę w Hexagon Safety, Infrastructure and Geospatial Division, zarządzając zespołem inżynierów Centrum Rozwoju Produktów Web i mobilnych. Specjalizuje się w architekturze logicznej i sprzętowej systemów GIS, analizie funkcjonalnej i biznesowej oraz budowaniu modeli domenowych. Posiada zaawansowaną wiedzę z zakresu zarządzania projektami.

dr Mirosław Sopek - wiceprezes Zarządu, MakoLab S.A.

Założyciel firmy MakoLab i prezydent Chemical Semantics, Inc. z siedzibą w Gainesville (USA). Pod jego kierunkiem spółka MakoLab przekształciła się w Agencję Rozwiązań Cyfrowych (Digital Solutions Agency). Rozpoczął współpracę MakoLab z zespołem schema.org (konsorcjum Google, Bing & Yahoo) i konsorcjum EDMC (zrzeszającego firmy sektora finansowego). W ramach tej współpracy powstały rozszerzenia schema.org dla przemysłu motoryzacyjnego oraz dla bankowości. Założyciel i współzarządzający dla dwóch wspólnot (Community) w ramach konsorcjum W3C – GAO (ontologie motoryzacyjne) i FIBO (ontologia finansowa).

Jakub Musiałek - członek Zarządu, Pixel Technology

Zawodowo związany z obszarem IT, w tym z sektorem informatyki dla sektora zdrowia. Zdobył bogate doświadczenie jako: ekspert radiologii w dziedzinie informatyki i rozpoznawania obrazów z wykorzystaniem sztucznej inteligencji; ekspert ds. cyberbezpieczeństwa placówek medycznych; kreator i animator sceny startupowej; konstruktor urządzeń medycznych; ekspert Big Data w medycynie oraz ekspert w zakresie medtech projektów badawczo-rozwojowych. Jego celem jest sprawienie, aby cyfrowa transformacja placówek medycznych przekładała się na poprawę jakości i skuteczności leczenia pacjentów i poprawę pracy personelu medycznego.

Moderatorzy:

dr hab. Adam Wojciechowski, prof. PŁ

Dziekan Wydziału Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej PŁ, dyrektor Instytutu Informatyki PŁ i przewodniczący Zespołu ds. Sztucznej Inteligencji działającego na PŁ. Kierownik zespołów badawczych: Grafiki i wizji komputerowej oraz Analizy danych i interakcji człowiek-komputer, które rozwiązują problemy współczesnego świata stosując metody uczenia maszynowego i techniki sztucznej inteligencji. Działając jako członek Sekcji Multimediów Cyfrowych Komitetu Informatyki PAN, redaktor naczelny czasopisma Human Technology, czy juror konkursu Digital Ars, prowadzi dyskurs naukowy o roli sztucznej inteligencji w życiu społecznym.

Magda Kubicka - dyrektor Departamentu Innowacji, Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna

Pracuje w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej od ponad 11 lat. Kieruje Departamentem Innowacji, który tworzy i rozwija technologiczne inicjatywy łączące inwestorów ŁSSE (m.in. Ericsson, Procter&Gamble, PwC, Miele, Bluerank, Indigo Nails, Bosch, Siemens czy Airbus) i startupy. Realizuje programy finansowane z Unii Europejskiej, z których ponad 30 mln PLN trafiło już w grantach finansowych do startupów rozwijających produkty i usługi dla biznesu. Kierowała pilotażowym programem S5, w którym tworzono przemysłowe zastosowania technologii 5G, a do fabryk inwestorów ŁSSE wdrażano sieć piątej generacji. Za wsparcie startupów, ŁSSE została nagrodzona i wyróżniona m.in. tytułem najlepszej strefy dla MŚP w Europie i na świecie.