Data dodania 05.09.2022 - 12:52

Konsorcjum trzech uczelni: Politechniki Łódzkiej, Uniwersytetu Łódzkiego i Politechniki Krakowskiej zorganizowało XXIX Kongres ISUF 2022 - International Seminar on Urban Form. Część obrad odbywa się w budynku Alchemium PŁ.

Debaty i spotkania w ramach kongresu zaplanowano pod hasłem: Przebudowa i rewitalizacja przestrzenna: perspektywa multidyscyplinarna, w dwóch miastach: Łodzi i Krakowie, w terminie 6-11 września. Tegoroczne wydarzenie ma formułę hybrydową.

Uczestników Kongresu na Politechnice Łódzkiej (7.09) powitał rektor uczelni, prof. Krzysztof Jóźwik. Następnie goście wysłuchali wystąpienia przedstawiciela Sustasis Foundation z USA, organizacji która powstała w 2007 r., włączając się w prace związane z planowaniem odbudowy Nowego Orleanu po huraganie Katrina.

- International Seminar on Urban Form jest międzynarodową organizacją zrzeszającą architektów, projektantów miejskich i geografów zainteresowanych zagadnieniami związanymi z morfologią miasta. Corocznie kongres gromadzi kilkuset naukowców z całego świata. W tym roku proponowana tematyka dotyczy kwestii przekształceń struktury miejskiej i rewitalizacji w ujęciu multidyscyplinarnym - informuje dr hab. inż. arch. Małgorzata Hanzl z Instytutu Architektury i Urbanistyki PŁ, organizatorka wydarzenia w Politechnice Łódzkiej.

Główne obszary tematyczne tegorocznych obrad:

•         klasyczne i innowacyjne koncepcje teoretyczne przebudowy i rewitalizacji struktur przestrzennych;
  •         metody badań procesów transformacji struktur przestrzennych osad i ich zastosowania;
  •         czynniki decyzyjne oraz polityczne, prawne i administracyjne warunki przebudowy i odnowy tkanki
            miejskiej;
  •         społeczne i kulturowe uwarunkowania przebudowy i odnowy przestrzennej;
  •         zmiany ekonomiczne, funkcjonalne i infrastrukturalne oraz ich wpływ na procesy odnowy,
            w tym przekształcenia przestrzeni miast poprzemysłowych;
  •         kierunki zmian w historycznych strukturach miejskich;
  •         praktyczne rozwiązania architektoniczne i urbanistyczne;
  •         planowanie i projektowanie przestrzeni publicznej i otwartej przestrzeni z wykorzystaniem
            wybranych przykładów i podejścia porównawczego.

Organizatorzy kongresu uzyskali dofinansowanie z budżetu państwa w ramach programu Doskonała Nauka.
Więcej informacji na temat wydarzenia na stronie poświęconej ISUF 2022.