Data dodania 24.06.2021 - 14:24
Kategorie aktualności

W tym roku, ogólnopolski Konkurs organizowany przez Wydział Chemiczny, Wydział Biotechnologii i Nauk o Żywności oraz Wydział Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska, z powodu pandemii COVID-19, odbył się on-line.

Image

Konkurs ten skierowany jest do uczniów szkół średnich. Sprawdza wiadomości i umiejętności praktyczne określone w podstawie programowej nauczania chemii w szkołach ponadpodstawowych wraz z elementami analizy jakościowej.

Laureaci:

  • I miejsce - Arkadiusz Wargacki - II Liceum Ogólnokształcące im. Generałowej Zamoyskiej i Heleny Modrzejewskiej w Poznaniu;
  • II miejsce – Anna Futyma - Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące w Toruniu;
  • III miejsce – Jakub Malinowski - I Liceum Ogólnokształcące im. Edwarda Dembowskiego w Zielonej Górze;
  • IV miejsce (ex aequo) – Adam Sukiennik - Publiczne Liceum Ogólnokształcące Politechniki Łódzkiej; Jakub Federowicz - I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Lublinie; Julia Szyda - Publiczne Liceum Ogólnokształcące Politechniki Łódzkiej;
  • V miejsce – Konrad Łęgowski - Gdańskie Liceum Autonomiczne w Gdańsku;

Finaliści:

  • Maciej Woszczyk - I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Łodzi;
  • Michał Koterba - II Liceum Ogólnokształcące im. A. Mickiewicza w Raciborzu;
  • Dawid Pawlik - II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Końskich.

Nagrodami w konkursie były tablety, ufundowane przez głównego sponsora konkursu, firmę Anwil S.A. oraz kalkulatory naukowe, ufundowane przez firmę Galvo S.A., ale przede wszystkim możliwość przyjęcia na I rok studiów pierwszego stopnia z pominięciem postępowania kwalifikacyjnego na jeden z trzech wydziałów Politechniki Łódzkiej: Chemiczny, Biotechnologii i Nauk o Żywności oraz Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska.

Wydarzenie zyskało już renomę u nauczycieli chemii i ich uczniów, corocznie gromadząc około stu pasjonatów tego przedmiotu. Pierwszy etap polega na rozwiązaniu i przesłaniu do oceny arkusza z zadaniami, po sprawdzeniu którego Jury Konkursu wyłania uczestników II etapu. W tym roku 21 uczniów szkół średnich z niemal całego kraju rozwiązywało on-line zadania teoretyczne oraz zmierzyło się z zadaniami praktycznymi II etapu. Szczególnie duże emocje związane były z rozwiązywaniem laboratoryjnych zadań praktycznych, które miały niejednokrotnie filmowe ilustracje i ciekawe opisy.