Koordynatorem innowacyjnego projektu VRXanny jest Politechnika Łódzka, która pozyskała środki finansowe na realizację zadania z europejskiego programu Erasmus+, w ramach działania Partnerstwa Współpracy.
- Chill spoty zostaną zaprojektowane i umieszczone w taki sposób, aby wyeliminować hałas z zewnątrz i odizolować użytkownika od rzeczywistego środowiska. Efekt relaksacji będzie osiągnięty przy wykorzystaniu doświadczeń stymulacji multisensorycznej w środowisku VR. Jedna sesja relaksacyjna będzie trwała około10 minut, więc będzie można ją odbyć podczas przerwy - wyjaśnia dr inż. Dorota Kamińska z Instytutu Mechatroniki i Systemów Informatycznych PŁ i dodaje. - Wiemy, że depresja i towarzyszące jej lęki są poważnymi zaburzeniami psychicznymi, które wpływają na nasz sposób odczuwania, myślenia i radzenia sobie z codziennymi czynnościami. Niewątpliwy wpływ na te problem ma także pandemia COVID-19, podczas której młodzi ludzie, w tym studenci, są narażeni na większy stres.
W prace zaangażowani są również psycholodzy z Uniwersytetu Łódzkiego przygotowujący scenariusze ćwiczeń relaksacyjnych, które informatycy przeniosą do wirtualnej rzeczywistości. Pierwsze spotkanie partnerów projektu odbyło się na Politechnice Łódzkiej, na początku grudnia. - Naszym celem było poznanie wszystkich współpracowników z partnerskich uczelni, ustalenie zasad współpracy, ale przede wszystkim opracowanie koncepcji chill spotów - informuje koordynatorka projektu z PŁ.
Pierwsze chill spoty pojawią się na Politechnice Łódzkiej w 2023 roku na Wydziale Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki oraz na Wydziale Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów. Prawdopodobnie będą też częścią nowego Centrum Projektowania Uniwersalnego.