- Wydarzenie będzie poświęcone omówieniu stanu systemu opieki nad pacjentem stomijnym oraz kierunkom poprawy jakości długoterminowej opieki medycznej w tej grupie chorych - wyjaśnia zaangażowany w projekt dr hab. Grzegorz Granosik, prof. PŁ na Wydziale Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki.
Podczas spotkania zostanie zaprezentowane rozwiązanie odpowiadające na potrzeby systemu służby zdrowia w zakresie wdrażania usprawnień w realizacji świadczeń zdrowotnych - innowacyjna aplikacja STOMA ALERT, która powstała w łódzkiej firmie PHIN Group przy współpracy naukowców z Politechniki Łódzkiej oraz Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Projekt został częściowo sfinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach funduszy Unii Europejskiej.
- Narzędzie do zdalnej opieki nad pacjentem z wyłonioną stomią jelitową – STOMA ALERT – zapewnia stały nadzór i monitoring stanu stomii poprzez wprowadzenie standardu klasyfikacji komplikacji, zdalny dostęp do opieki specjalistycznej niezależnie od miejsca zamieszkania pacjenta, poprawę komfortu leczenia oraz optymalizację procesu opieki długoterminowej - dodaje prof. Granosik.
Konferencja skierowana jest do przedstawicieli publicznej opieki medycznej, w tym do osób zarządzających palcówkami medycznymi, lekarzy, pielęgniarek oraz instytucji i organizacji, które na co dzień wspierają osoby z wyłonioną stomią jelitową.
Według dostępnych danych w Polsce żyje obecnie ponad 60 tys. osób z wyłonioną stomią. W codziennym życiu napotykają one na szereg problemów zarówno fizycznych, jak i psychologicznych oraz społecznych. Dlatego pacjent stomijny powinien być objęty stałą opieką medyczną i regularnie poddawać się kontroli lekarza lub pielęgniarki. Niestety nie zawsze tak się dzieje, co naraża pacjentów na powikłania po zabiegu i możliwość wystąpienia kolejnych problemów zdrowotnych. To problem, który wymaga pilnego działania.