Data dodania 31.03.2023 - 08:31
Kategorie aktualności

Zakończył się 14. konkurs "W Świecie Matematyki" im. prof. Włodzimierza Krysickiego. To jedyny w Polsce konkurs z zakresu matematyki aplikacyjnej, która nie jest typowym elementem kształcenia w szkole średniej. 31 marca zwycięzcy odebrali nagrody w siedzibie organizatora konkursu - Instytucie Matematyki Politechniki Łódzkiej.

Image

Pierwsze miejsce oraz tytuł Mathematicus Mega-Mentis Konkursu zdobył Kacper Wadas z Publicznego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Łódzkiej. - Ten tytuł świadczy o ponadprzeciętnych matematycznych umiejętnościach praktycznych laureata, który potrafi interpretować złożone teksty matematyczne w krótkim czasie i myśleć wieloetapowo, zarówno abstrakcyjnie, jak również umie odnieść się do konkretu - wyjaśnia dr Adam Wachowicz z Instytutu Matematyki, organizator konkursu.

Drugie miejsce zajął Tomasz Stefaniak z III Liceum Ogólnokształcącego w Piotrkowie Trybunalskim, a trzecie - Dominik Młynarczyk z Publicznego Liceum Ogólnokształcącego Uniwersytetu Łódzkiego.
 
- Konkurs był wyrównany szczególnie w ramach podium, a nawet nieco szerzej, bo pierwsze 7 osób miało zbliżone wyniki. I trzeba przyznać, że był to raczej trudny konkurs. Zwycięzca uzyskał 61 proc. maksymalnej do zdobycia liczby punktów, ale poprzednie konkursy były na podobnym poziomie. Zwykle to jest od 60 do 80 proc. punktów, raz tylko uczestnik uzyskał powyżej 90 proc. - komentuje wyniki dr Wachowicz, który od lat organizuje to wydarzenie na PŁ. Laureaci tegorocznej edycji otrzymali talony podarunkowe oraz pawerbanki i gadżety.
 
Image
Laureaci konkursu matematycznego na PŁ i organizatorzy, od lewej dr Artur Wachowicz, fot. Filip Podgórski
Laureaci konkursu matematycznego na PŁ i organizatorzy, od lewej dr Artur Wachowicz, fot. Zuzanna Kupczak
 
Konkurs "W Świecie Matematyki" im. prof. Włodzimierza Krysickiego jest  skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych województwa łódzkiego. Głównym celem wydarzenia jest popularyzacja matematyki stosowanej wśród uczniów naszego regionu oraz zachęta do podjęcia studiów na kierunkach ścisłych i technicznych.
 
Konkurs jest też okazją do nawiązania i kontynuacji współpracy między kadrą akademicką, uczniami i nauczycielami. W tym celu Wydział Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej PŁ podpisał z szeregiem szkół ponadpodstawowych województwa, umowy dwustronne obejmujące w szczególności wsparcie dydaktyczno-naukowe z zakresu matematyki i fizyki.