Data dodania
Kategorie aktualności

Obsługa Pawilonu Polski na Expo 2020 Dubai będzie ubrana w stroje zaprojektowane przez Barbarę Florczyk studentkę architektury ubioru na Wydziale Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów (WTMiWT) Politechniki Łódzkiej.  Ubrania wykonane zgodnie z jej projektami obejrzą miliony gości odwiedzających polskie stoiska na tej najbardziej prestiżowej wystawie na świecie.


Image

Jury składające się z przedstawicieli organizatorów konkursu: PŁ, Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu S.A. (PAIH) oraz Województwa Łódzkiego (WŁ) nagrodziło także bardzo ciekawe i kreatywne projekty dwojga studentów WTMiWT: Damiana Miziołka oraz Weroniki Wrzosek, przyznając im odpowiednio drugą i trzecią nagrodę.  

W końcowym etapie konkursu znalazło się 8 osób. Wybór zwycięskiej kolekcji nie był łatwy, towarzyszyły mu duże emocje i długie dyskusje. Stworzone projekty, łącząc nowoczesność i tradycję, w oryginalny sposób wpisywały się w hasło Pawilonu Polski „Polska. Kreatywność inspirowana naturą”. Przedstawiciele PAIH i WŁ szczególnie analizowali projekty pod kątem komfortu i funkcjonalności ubrań oraz ich stylistycznej zgodności z aranżacją Pawilonu Polski na Expo. Przedstawiciele PŁ zwracali uwagę na kreatywność i ciekawe wzornictwo oraz możliwość realizacji projektu.

Prof. Katarzyna Grabowska, dziekan WTMiWT Politechniki Łódzkiej zasiadająca w jury wyjaśnia:

Oczekiwania wszystkich stron najbardziej spełnił projekt Barbary Florczyk, który bardzo dobrze kojarzy się nam z polskim ubiorem ludowym. Nasza studentka zaproponowała bardzo piękny, charakterystyczny ornament zgeometryzowanej formy florystycznej, nawiązującej do haftów na ludowych strojach. Ornament ten zaproponowała w ubiorach damskich i męskich w dużej, widocznej skali. Ma być on wykonany techniką laserowego wycinania, co przypomina efekt ludowych wycinanek, tak charakterystycznych dla Polski. Kolorystyka całej kolekcji jest w przeważającej części zestawieniem czerwono – białym.

Image
Projekty strojów męskich Barbary Florczyk, studentki PŁ na wystawę EXPO

Barbara Florczyk zajmuje się tematem projektowania ubrań już od czterech lat. Po studiach na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi pogłębia wiedzę z zakresu architektury ubioru na WTMiWT Politechniki Łódzkiej. Była już finalistką prestiżowego konkursu Contest Freudenberg Verona, na który zgodnie z hasłem Sustainable Fashion zaprojektowała ekologiczną suknię ślubną haute couture wykonaną z plastikowych butelek wyciętych w kształcie kwiatów. O swojej pracy na projektem powiedziała: 

Moją intencją było pokazanie szykownej elegancji z zachowaniem lekkości oraz nowoczesności. Chciałam uniknąć stylu ubrań, które mogłyby w pewien sposób kategoryzować kulturę polską. Inspiracją projektu są polskie stroje ludowe. Elementy haftów i laserowych wypalanek nadają kolekcji spójny, unikatowy charakter. Dla kobiet przewidziałam także pasek z podręczną skórzaną torebką, nawiązujący do góralskiej sakwy. Nowoczesny design pozwala na dowolne komponowanie elementów ubioru ze sobą.  

Wystawy Światowe Expo to największe i najbardziej prestiżowe wydarzenia na świecie, łączące wątki gospodarcze, promocyjne, kulturalne i turystyczne. Ich skala porównywalna jest do Igrzysk Olimpijskich czy Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej.  Expo 2020 w Dubaju będzie pierwszą Wystawą Światową zorganizowaną w kraju arabskim i według zapowiedzi organizatorów aspiruje do tego, by stać się największym show w historii.

Zgodnie z decyzją Biura Wystaw Światowych, ze względu na pandemię COVID-19, Expo 2020 w Dubaju zostało przełożone o rok i odbędzie się między 1 października 2021 r. a 30 marca 2022 r. pod hasłem: Connecting Minds, Creating the Future – Łącząc umysły, tworzymy przyszłość.

Za udział Polski w Wystawie Światowej Expo 2020 w Dubaju odpowiedzialna jest Polska Agencja Inwestycji i Handlu. Instytucją nadzorującą projekt jest Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii. Więcej informacji na stronie internetowej poświęconej udziałowi Polski w Wystawach Światowych: www.expo.gov.pl