Data dodania 12.10.2022 - 09:53
Kategorie aktualności

Spodziectwo - to wada wrodzona u chłopców związana z tym, że brakuje pewnego odcinka cewki moczowej. Na rynku nie ma rozwiązań, które pozwoliłyby na leczenie tych przypadków – pozostają jedynie techniki operacyjne. W Politechnice Łódzkiej zespół kierowany przez dr hab. inż. Dorotę Bociagę z Instytutu Inżynierii Materiałowej tworzy biomateriały pozwalające na wydrukowanie z nich cewki moczowej. Naukowcy zbudowali też biodrukarkę 3D, która wydrukuje struktury rurowe z kilku materiałów o odmiennych wymaganiach technologicznych.

Image

Jak wyjaśnia liderka projektu, profesor na Wydziale Mechanicznym PŁ Dorota Bociąga

  - Tworzymy układ, w którym mamy zarówno sztywne rusztowanie z materiału termoplastycznego - będące w stanie przeciwstawić się naporowi otaczających tkanek, warstwę polimerową o właściwościach antybakteryjnych - z uwagi na obecność moczu, jak i hydrożele zawierające żywy materiał biologiczny - komórki pochodzące z pobrań od pacjentów, wraz ze składnikami stymulującymi je do tworzenia tkanki w miejscu, w której jej brakuje.

Naukowcy złożyli już dwa wnioski patentowe - jeden na rozwiązanie materiałowe - drugi w zakresie rozwiązania konstrukcyjnego biodrukarki 3D. 

W skład zespołu, który pracuje pod kierunkiem dr hab. inż. Doroty Bociągi, prof. PŁ wchodzą: dr hab. inż. Anna Sobczyk-Guzenda, prof. PŁ, dr inż. Marian Cłapa, dr inż. Marta Kamińska, mgr inż. Mateusz Bartniak, mgr inż. Adrianna Wierzbicka oraz mgr inż. Aleksandra Bednarek przy współpracy z dr. Markiem Krakósem - specjalistą chirurgii i urologii dziecięcej ze szpitala im. J. Korczaka w Łodzi oraz prof. Piotrem Wilczkiem - kierownikiem Pracowni Bioinżynierii w Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu.  

Badania są realizowane w projekcie MATURO 3D finansowanym z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu strategicznego TECHMATSTRATEG dotyczącego badań naukowych w obszarze nowoczesnych technologii materiałowych. 

W załączeniu zdjęcie naukowców przy stworzonej przez nich biodrukarce, od lewej: dr inż. Marian Cłapa, mgr inż. Mateusz Bartniak, mgr inż. Aleksandra Bednarek, dr inż. Marta Kamińska, mgr inż. Adrianna Wierzbicka, na dole: dr hab. inż. Anna Sobczyk-Guzenda, prof. PŁ i dr hab. inż. Dorota Bociąga, prof. PŁ