Data dodania 08.05.2023 - 09:33
Kategorie aktualności

Naukowcy z Politechniki Łódzkiej uczestniczą w projekcie Bio-Plastics Europe finansowanym z programu Horyzont 2020. Główną myślą działań naukowców i przedsiębiorców z 22 ośrodków z Europy i Malezji jest zachowanie jakości środowiska lądowego i morskiego w Europie.  

Image

W Politechnice Łódzkiej przeprowadzono badania wpływu bioplastików na glebę i żyjące tam organizmy. Oceniano ekotoksyczność tworzyw, wykorzystując jako wskaźniki takie rośliny jak: gorczyca, rzeżucha i sorgo oraz …dżdżownice. Bioplastiki różniły się składem chemicznym, właściwościami i przeznaczeniem.

Czego dowiedziano się dzięki testom ekotoksyczności ? 

Jak wyjaśnia prof. Ewa Liwarska-Bizukojć - Badania pokazały, że choć mikroplastiki - te konwencjonalne i bioplastiki - obecne w glebie w stężeniach poniżej 1% nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla życia roślin i dżdżownic, to ich długoterminowe oddziaływanie może przyczynić się do obniżenia zdolności reprodukcyjnych i migracji dżdżownic, a także do stymulowania wzrostu niektórych roślin. Taka sytuacja spowoduje w perspektywie pogorszenie się jakości gleby.  

Prof. Liliana Krzystek, koordynująca projekt Bio-Plastics Europe dodaje - Badania biodegradacji tworzyw polimerowych pochodzenia biologicznego w glebie pokazały, że najważniejszym czynnikiem biologicznym wpływającym na tempo degradacji jest aktywność obecnych w glebie drobnoustrojów, a zwłaszcza bakterii i grzybów.  

W badaniach, które mają zakończyć się w tym roku biorą udział naukowcy z kilku wydziałów PŁ, specjaliści w zakresie ochrony środowiska oraz kompozytów polimerowych. 

W załączeniu widok modelowych ekosystemów glebowych.