Data dodania 26.08.2024 - 13:17
Kategorie aktualności

Kilkanaście uczelni, w tym Politechnika Łódzka, dołączy do elitarnego grona kształcącego przyszłych specjalistów w dziedzinie cyberbezpieczeństwa IT i łączności. Projekt Akademia_CYBER.MIL, realizowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej, wystartuje w roku akademickim 2024/25.

Image

- Już w 2019 roku Politechnika Łódzka rozpoczęła pilotażowy program kształcenia cyberbezpieczeństwa dla uczniów szkół średnich, znany jako CYBER.MIL z klasą – przypomina rektor PŁ, prof. Krzysztof Jóźwik. – Teraz nadszedł czas na rozszerzenie tego programu na środowisko akademickie. Ministerstwo Obrony Narodowej, doceniając nasz potencjał i know-how w dziedzinie informatyki, przekształciło pilotaż w pełnoprawny program obejmujący 16 polskich uczelni technicznych. W obliczu rosnących zagrożeń cyberatakami państwo potrzebuje wielu wysoko wykwalifikowanych specjalistów.

Projekt Akademia_CYBER.MIL ma na celu nie tylko edukację, ale także popularyzację sił zbrojnych jako atrakcyjnego miejsca rozwoju kariery zawodowej dla ekspertów w dziedzinie cyberbezpieczeństwa IT i łączności. Wykłady dla studentów poprowadzą specjaliści z różnych komórek organizacyjnych resortu obrony narodowej, w tym z Eksperckiego Centrum Szkolenia Cyberbezpieczeństwa. Kluczowym elementem projektu będzie zrozumienie procesów zachodzących w systemach cyberbezpieczeństwa oraz identyfikacja potencjalnych zagrożeń w cyberprzestrzeni.

Od listopada 2024 roku do lutego 2025 roku studenci uczestniczący w projekcie będą mieli dostęp do certyfikowanych kursów z zakresu cyberbezpieczeństwa na platformie e-learningowej. 3 marca 2025 roku odbędą się ogólnopolskie zawody Capture the Flag, które zakończą projekt. Zawody te zaplanowano w Centrum Konferencyjnym Wojska Polskiego.

Program będzie też popularyzował inicjatywy odbywające się pod hasłem „Zostań żołnierzem Rzeczpospolitej” oraz program „Legii Akademickiej”.

Więcej w artykule w "Życiu Uczelni"