Data dodania 10.10.2022 - 09:39
Kategorie aktualności

Zespół prof. Łukasza Kaczmarka, dyrektora Instytutu Inżynierii Materiałowej PŁ opracował nowatorskie rozwiązanie, które może zrewolucjonizować podejście do ogniw fotowoltaicznych.  

Image

- Nasze najnowsze dwa zgłoszenia patentowe dotyczą sposobu wytwarzania grafenowych kropek kwantowych. Chcemy je wykorzystać do budowy przezroczystych i elastycznych ogniw fotowoltaicznych, które będzie można np. naklejać na szyby w wieżowcach. Ich istotną zaletą jest to, że są bezkrzemowe.

Co więcej, do uzyskania tych kropek naukowcy wykorzystują materiały bio, czyli owoce i warzywa, jak np. banany, buraki, pomarańcze itp., a ostatnio trawę skoszoną w ogródku. 

Jak wyjaśnia prof. Kaczmarek zespół zastosował zmodyfikowaną metodę mikrofalową, w której syntetyzowane grafenowe kropki kwantowe są praktycznie takiej samej wielkości do 10 nanometrów (nanometr to 1 miliardowa część 1 metra). 

- To co najważniejsze, to fakt opracowania w Politechnice Łódzkiej metody syntezy mikrofalowej grafenowych kropek kwantowych i prototypowego ogniwa fotowoltaicznego, które działa - mówi.

Współautorami patentów są: dr inż. Piotr Zawadzki, który zajmuje się tematem syntezy grafenowych kropek kwantowych w przygotowywanej habilitacji, mgr inż. Piotr Kosobudzki, który w doktoracie pracuje nad przezroczystym ogniwem fotowoltaicznym oraz studentki i studenci zagraniczni: Diana Ramos z Yachay Tech University w Ekwadorze, Anders Garuud i Maria Barfod z Norwegian University of Science and Technology oraz Esther Simoen z Ghent University w Belgii.

Więcej o tym co łączy mikrofalówkę, lampę UV i przydomowy ogródek z grafenowymi kropkami kwantowymi do produkcji ogniw fotowoltaicznych można przeczytać w rozmowie, którą przeprowadziłam z prof. Łukaszem Kaczmarkiem opublikowanej na stronie Życie Uczelni.

Image