Podpisy pod dokumentami złożyli prof. dr hab. inż. Krzysztof Jóźwik, rektor PŁ i Józef Matysiak, zastępca prezesa zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Zawarte umowy są wynikiem uzyskania dofinansowania unijnego od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), które dotyczy zabytkowych obiektów, stanowiących istotne dziedzictwo kulturowe Łodzi.
- Głównym celem projektów, na które przeznaczono ponad 21 milionów złotych, jest zwiększenie efektywności energetycznej budynków oraz redukcja emisji szkodliwych substancji i pyłów. W rezultacie poprawi się stan środowiska, co wpłynie na jakość życia społeczności akademickiej i mieszkańców Łodzi. Oba zabytki wymagają pilnych prac konserwatorskich oraz termomodernizacyjnych
– mówi rektor PŁ prof. Krzysztof Jóźwik.
Duży zakres prac dotyczy Zespołu Pałacowego Rodziny Scheiblerów. Kwota jaka zostanie przeznaczona na remont przekracza 15 milionów, z czego niemal 12,8 miliona to uzyskane dofinansowanie z NFOŚiGW.
Politechnika Łódzka planuje przeprowadzić prace termomodernizacyjne, które obejmą ocieplenie ścian zewnętrznych, fundamentów, dachów i stropów, a także wymianę okien i drzwi. Nowe okna będą stylizowane na tradycyjne, aby pasowały do zabytkowych pałacyków. Zostanie również zainstalowana nowa instalacja centralnego ogrzewania i wody użytkowej. Co ważne, zwiększy się ilość zieleni – powstaną zielone dachy i ściany, a część terenu zostanie „odbetonowana”. Dodatkowo, zostanie zbudowana platforma do transportu osób.
Rektor prof. Krzysztof Jóźwik wyjaśnia, że w budynku powstanie Centrum Kulturalno-Dydaktyczne Politechniki Łódzkiej. Będzie to miejsce spotkań dla organizacji studenckich oraz Klubu Seniora. Centrum stanie się strefą kulturalną i aktywizującą dla społeczności uczelni, gdzie będzie można dzielić się swoją twórczością i wiedzą w zakresie muzyki, sztuki i reportażu. Z tej przestrzeni będą korzystać m.in. uczelniany Chór i Orkiestra, Klub Fotograficzny, Samorządy Studencki i Doktorantów, Studencki Klub Turystyczny PŁazik oraz Studenckie Koło Przewodników Beskidzkich.
Drugi projekt dotyczy Willi Reinholda Richtera. Władze uczelni planują, aby do budynku zniszczonego przez pożar powrócił rektorat, a odrestaurowany zabytek pełnił funkcje administracyjne i reprezentacyjne. Politechnika Łódzka przeznaczy na prace termomodernizacyjne prawie 6,7 miliona złotych, z czego unijne dofinansowanie wynosi ponad 4,6 miliona.
W ramach prac zostaną ocieplone ściany zewnętrzne, fundamenty, posadzki przy gruncie oraz stropy nad piwnicami. Dach budynku również zostanie docieplony. Nowa instalacja grzewcza oraz energooszczędne oświetlenie pozwolą na osiągnięcie wysokich parametrów energetycznych budynku. Dodatkowo, z myślą o osobach z niepełnosprawnościami, zostanie zainstalowana winda zapewniająca dostęp do budynku.
Rektor prof. Krzysztof Jóźwik, mówiąc o przyszłych planach dotyczących kompleksu pałacowego Rodziny Scheiblerów i Willi Reinholda Richtera, podkreśla
- Dzięki uzyskanym funduszom chcemy zapewnić budynkom wysoką efektywność energetyczną, wyposażając je w nowoczesne systemy wentylacji i ogrzewania z odzyskiem energii. Choć to jeszcze nie jest pełne przywrócenie tych pięknych obiektów do życia, jest to ogromny krok naprzód. Pod koniec stycznia złożyliśmy kolejne trzy wnioski o unijne dofinansowanie na rewitalizację Pałacu Scheiblera i kompleksową odbudowę Willi Reinholda Richtera, a także renowację Willi Józefa Richtera, gdzie obecnie mieści się rektorat. Mam nadzieję, że w czerwcu otrzymamy pozytywną odpowiedź.
Aktualnie otrzymane przez Politechnikę Łódzką środki zostały przyznane w ramach działania 1.1. Efektywność energetyczna z programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę Klimat i Środowisko 2021-2027 (FEnIKS).