Data dodania 08.09.2022 - 10:51
Kategorie aktualności

Akademickie wakacje w roku 2022 pozwoliły na przeprowadzenie w Politechnice Łódzkiej niezwykle interesujących, pionierskich prac z zakresu informatyki kwantowej. W Katedrze Przyrządów Półprzewodnikowych i Optoelektronicznych Wydziału Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki, po raz pierwszy w Łodzi odbyły się testy transmisji kryptograficznych za pomocą urządzeń typu QKD – Quantum Key Distribution, czyli Kwantowej Dystrybucji Kluczy.  

Image

Urządzenia udostępniła łódzka firma Quantum Blockchains – oficjalny partner firmy QNU Labs z Bangalore w Indiach.

Jak wyjaśnia dr Mirosław Sopek, współzałożyciel i członek Zarządu firmy, a jednocześnie absolwent PŁ i obecnie przewodniczący Rady Politechniki Łódzkiej

-  Urządzenia klasy QKD pozwalają na realizację transmisji kluczy szyfrujących do zastosowań kryptograficznych w sposób, który gwarantuje absolutne bezpieczeństwo przesyłanych danych. Bezpieczeństwo zapewnione jest przez fundamentalne prawa fizyki kwantowej, które powodują, że każda próba przechwycenia kluczy zostanie natychmiast wykryta, dzięki czemu nie ma możliwości ich „podsłuchania”. Wraz ze stowarzyszonymi algorytmami szyfrującymi (szyfry z kluczem jednorazowym), metoda ta realizuje szyfr doskonały – niemożliwy do złamania żadną znaną metodą. Urządzenia QKD realizują to poprzez przysyłanie obiektów kwantowych – pojedynczych fotonów za pomocą światłowodów.

Efekty pracy zaowocowały interesującym raportem, który potwierdził, że dzięki urządzeniom tej klasy, generowanie kluczy szyfrujących i ich przesyłanie odbywało się na akceptowalnym poziomie umożliwiających praktyczne wykorzystanie nawet dla transmisji o zasięgu wynoszącym około 100 km.

Badania przeprowadzili mgr inż. Mateusz Łakomski i mgr inż. Przemysław Niedzielski z zespołu dr inż. Grzegorza Tosika z Katedry Przyrządów Półprzewodnikowych i Optoelektronicznych kierowanej przez prof. Zbigniewa Lisika.