Data dodania 06.09.2022 - 13:17
Kategorie aktualności

Jutro rozpoczynają się wystąpienia i dyskusje naukowców ze świata, których gromadzi XXIX Kongres ISUF 2022 „Przebudowa i rewitalizacja przestrzenna: perspektywa multidyscyplinarna”. W tym roku ma on formułę hybrydową - częściowo obrady będą odbywać się w gmachu Alchemium Politechniki Łódzkiej, a częściowo zdalnie.

Image

Kongres jest współorganizowany przez konsorcjum: Politechniki Łódzkiej, Uniwersytetu Łódzkiego i Politechniki Krakowskiej, do której obrady przeniosą się w sobotę. W tym roku wydarzenie zgromadziło 320 osób. Ponad 30 proc. osób biorących udział w kongresie, korzystających z łączy on-line, to naukowcy z Chin, ale także z Brazylii, Australii i innych krajów ze wszystkich kontynentów. Z tego powodu obrady konferencji zostały zaplanowane w wielu strefach czasowych.  

Otwarcie kongresu z udziałem rektora PŁ prof. Krzysztofa Jóźwika odbędzie się o godz. 10:00, a następnie wystąpi przedstawiciel Sustasis
Foundation z USA, która powstała w 2007 r., włączając się w prace związane z planowaniem odbudowy Nowego Orleanu po huraganie Katrina.

International Seminar on Urban Form (ISUF) jest międzynarodową organizacją zrzeszającą architektów, projektantów miejskich i geografów zainteresowanych zagadnieniami związanymi z morfologią miasta.

Główne obszary tematyczne tegorocznych obrad to:

  • klasyczne i innowacyjne koncepcje teoretyczne przebudowy i rewitalizacji struktur przestrzennych;  
  •  metody badań procesów transformacji struktur przestrzennych osad i ich zastosowania;
  •  czynniki decyzyjne oraz polityczne, prawne i administracyjne warunki przebudowy i odnowy tkanki miejskiej;
  •  społeczne i kulturowe uwarunkowania przebudowy i odnowy przestrzennej;
  •   zmiany ekonomiczne, funkcjonalne i infrastrukturalne oraz ich wpływ na procesy odnowy, w tym przekształcenia przestrzenne miast poprzemysłowych;
  •  kierunki zmian w historycznych strukturach miejskich;
  •  praktyczne rozwiązania architektoniczne i urbanistyczne; planowanie i projektowanie przestrzeni publicznej i otwartej przestrzeni z wykorzystaniem wybranych przykładów i podejścia porównawczego.

Więcej informacji na temat Kongresu można znaleźć w witrynie isuf2022.org