Data dodania 27.04.2023 - 10:26
Kategorie aktualności

Dr hab. inż. Anna Marzec, prof. PŁ i dr inż. Bolesław Szadkowski z Politechniki Łódzkiej są autorami dwóch ciekawych pomysłów związanych z nadawaniem specjalnych cech materiałom tekstylnym.

Image

Nowe, biopolimerowe kompozycje o właściwościach przeciwwirusowych, przeciwdrobnoustrojowych i przeciwgrzybicznych zaprojektowane przez chemików z Instytutu Technologii Polimerów i Barwników mogą znaleźć zastosowanie w takich wyrobach jak np. bioaktywne jednorazowe ubrania dla oddziałów szpitalnych czy bioaktywne filtry do klimatyzacji samochodowej.

Naukowcy pracują też nad materiałem kamuflującym w warunkach zimowych. Uszyte z niego ubrania militarne mogą zwiększyć bezpieczeństwo noszących je żołnierzy oraz skuteczność wykonywania przez niech zadań.

Dr hab. inż. Anna Marzec, prof. PŁ mówi

 - Składniki naszej bioaktywnej kompozycji polimerowej są pochodzenia naturalnego i nie zawierają nanocząstek - w literaturze pojawiły się doniesienia o negatywnym wpływie nanocząstek metali m.in. srebra na zdrowie człowieka. Składniki bioaktywnego polimeru można łatwo modyfikować, dzięki czemu można dopasować właściwości użytkowe włókniny do potrzeb i wymagań konsumenta (tekstylia o zwiększonej stabilności termicznej, czy ognioodporności), zachowując jednocześnie ich działania biostatyczne,

Odnosząc się do projektu "Otrzymanie materiałów kamuflażowych do celów wojskowych i operacyjnych" naukowcy wyjaśniają

Opracowujemy technologię otrzymywania materiałów maskujących charakteryzujących się wysoką remisją światła, zbliżoną do remisji śniegu, zgodnych z normami stawianymi odzieży maskującej, obowiązującymi w polskiej armii. W tym celu powierzchnie wybranych tekstyliów np. poliestrowych zostaną pokryte innowacyjnym kompozytem polimerowym zawierającym mieszaninę nieorganicznych krystalicznych substancji mineralnych, charakteryzujących się właściwościami optycznymi analogicznymi do śniegu. Materiał będzie również wykazywał zwiększoną hydrofobowość oraz zmniejszoną palność. 

W załączeniu zdjęcie twórców opisanych rozwiązań z nagrodami zdobytymi w Bangkoku.