Data dodania 22.09.2021 - 10:40
Kategorie aktualności

Wczoraj, 21 września, rozpoczęła się trzydniowa konferencja Signal Processing Symposium SPSympo-21. Bierze w niej udział ponad 100 uczestników z 16 krajów, w tym 30 naukowców z zagranicy, m.in. z USA, Chin i wielu krajów Europy.  

Image

Dyskusje, prowadzone w formie zdalnej, dotyczą niezwykle aktualnych tematów. Naukowcy i specjaliści z przemysłu prezentują najnowsze wyniki badań prowadzonych w obszarze technologii informacyjnych i komunikacyjnych. 

Image
okładka wydawnicwa konferencyjnego

 Zgodnie z tytułem sympozjum omawiana tematyka dotyczy pozyskiwania, przesyłania, przetwarzania i analizy sygnałów i obrazów, odnosząc się do szerokiego zakresu zastosowań - mówi prof. Paweł Strumiłło, prorektor ds. rozwoju PŁ i dyrektor Instytutu Elektroniki Politechniki Łódzkiej, współorganizatora sympozjum - Mówimy o systemach teledetekcji, takich jak radary, sonary, obrazowanie, czujniki, ale także o Internecie Rzeczy (IoT),coraz szerzej prowadzonej telemedycynie, diagnostyce medycznej, w której obrazowanie odgrywa często kluczową rolę, a także interakcji człowiek-system, monitorowaniu środowiska i technologiach kosmicznych. 

Jednocześnie prof. Strumiłło podkreśla

- Jest to tematyka szczególnie ważna w okresie pandemii, w czasie której szczególnie intensywnie korzystamy z technik komunikacji na odległość. Oczekujemy od nich niezawodnego przesyłania danych oraz sygnałów dźwiękowych i wideo. W technikach tych wykorzystujemy m.in. złożone algorytmy kompresji sygnałów oraz coraz bardziej doskonałe systemy interakcji z użytkownikiem. 

Sympozjum obejmuje około 20 grup tematycznych z zakresu radiolokacji, technik mikrofalowych, technik przetwarzania sygnałów analogowych i cyfrowych, teleinformatyki, elektroniki biomedycznej oraz mikrosensoryki. Ponadto w czasie sesji specjalnych wykłady prowadzą wybitni specjaliści z kraju i ze świata. 

Signal Processing Symposium (SPSympo) jest organizowane co dwa lata, od 2003 r. Inicjatorem i głównym organizatorem Sympozjum jest Instytut Systemów Elektronicznych Politechniki Warszawskiej. W tym roku współorganizatorem po raz pierwszy jest Instytut Elektroniki Politechniki Łódzkiej.