Jak mówi autor rozwiązania
– Aluminium jest metalem bardzo przyjaznym inżynierom, bowiem ma niską wagę, stosunkowo wysoką wytrzymałość i można mu nadać praktycznie nieograniczone kształty. Trzeba jednak pamiętać, że temperatura topnienia stopów aluminium jest znacznie niższa od temperatury pożaru, dlatego konieczne jest stosowanie dodatkowych materiałów chroniących konstrukcję nośną.
I właśnie taki kompozyt został opracowany w ramach projektu.
O jego zaletach Konrad Sodol mówi
- Najważniejszą cechą tego innowacyjnego materiału jest jego inteligentne chłodząco-izolujące działanie. Ciepło pożaru, które pochłania materiał jednocześnie aktywuje zdolność tego materiału do ochładzania konstrukcji, na którą działa ogień. Opracowany materiał ma znacznie większą wytrzymałość, np. jest ok. 2,8 razy wytrzymalszy od typowego betonu wykorzystywanego na fundamenty, a jego zdolność do chłodzenia konstrukcji jest wyższa o blisko 180 proc. od materiałów dostępnych na rynku. Materiał bazuje na związkach chemicznych wcześniej niewykorzystywanych w inżynierii przeciwpożarowej. Podstawą działania kompozytu jest wykorzystanie zjawisk fizyko-chemicznych do ochrony przeciwpożarowej - co czyni go niezawodnym, a także niezależnym od systemów alarmowych, które mogą ulec awarii.
Dodatkową zaletą materiału jest jego receptura
- Pozwala wykorzystać ponad 20 proc. materiałów odpadowych z innych gałęzi gospodarki, można także poddać go recyklingowi i użyć ponownie w produkcji, dzięki czemu nasze działania mają pozytywny wpływ zarówno na bezpieczeństwo, jak i środowisko – mówi dr Sodol.
Wyniki doktoratu zostały wdrożone w przemyśle i trwa certyfikacja kolejnego systemu przeciwpożarowego marki Wicona i Technal z ich wykorzystaniem.