Data dodania 27.12.2023 - 10:44
Kategorie aktualności

W Voxel Research Lab na Politechnice Łódzkiej opracowywane są najnowocześniejsze rozwiązania i zastosowania technologii VR/AR/MR, czyli wirtualnej, rozszerzonej i mieszanej rzeczywistości.  

Image

Tuż przed świętami Narodowa Agencja Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności poinformowała o wynikach konkursu na projekty edukacyjne.

W wąskim gronie 5 zaakceptowanych do finansowania znalazł się projekt przygotowany przez naukowców z Voxel Research Lab. Dofinansowanie w wysokości 400 000 euro zostanie przeznaczone na wykorzystanie rozszerzonej rzeczywistości (Extended Reality XR, na którą składają się wspomniane wcześniej „różne rzeczywistości” - VR, AR i MR) do wykształcenia umiejętności miękkich. W tym celu stworzone zostaną cyfrowe pokoje zagadek.

Projekt „XR escape room - soft skills training for the modern learner” będzie koordynowany przez Politechnikę Łódzką i realizowany we współpracy z Uniwersytetem w Trydencie we Włoszech, Uniwersytetem w Tartu w Estonii, Uniwersytetem w Sarajewie w Bośni oraz polskim partnerem technologicznym MISSIONONE.

Wdrożenie innowacyjnej metody nauczania i uczenia się miękkich umiejętności w oparciu o rozszerzoną rzeczywistość wzbogaci programy studiów wszystkich partnerów.

Jak dodają autorzy projektu - Z aplikacji będzie można efektywnie korzystać poza salą lekcyjną, w dowolnym miejscu na świecie. Dzięki modułowej strukturze aplikacji, można ją będzie łatwo adaptować i dostosowywać do potrzeb różnych jednostek edukacyjnych na całym świecie.

Laboratorium Voxel Research Lab skupiając pracowników naukowych z różnych wydziałów angażuje się w wiele międzynarodowych i krajowych projektów związanych z technologiami immersyjnymi łączącymi rzeczywistość ze światem cyfrowym – mówią liderzy Voxel Research Lab dr inż. Dorota Kamińska i dr inż. Grzegorz Zwoliński z Instytutu Mechatroniki i Technik Informatycznych.