- W zeszłym roku Politechnika Łódzka udanie zadebiutowała w tym rankingu, jednak ten rok przyniósł nam nadspodziewanie dobre wyniki. Politechnika Łódzka jako jedna z dwóch polskich uczelni awansowała w klasyfikacji ogólnej z przedziału 801-1000 do przedziału 601-800 i znalazła się tym samym w polskiej czołówce. Doceniam ten sukces, tym bardziej, że w porównaniu do ubiegłego roku o 300 zwiększyła się liczba uczelni w rankingu i było ich aż 1406 – mówi rektor prof. Krzysztof Jóźwik.
W metodologii rankingu uwzględniono zarówno wskaźniki, które znamy z tradycyjnych rankingów (badania i kształcenie), jak i wskaźniki dotyczące sposobu zarządzania uczelnią w aspekcie związanym z wdrażaniem 17 celów zrównoważonego rozwoju oraz zasięgu tych działań.
- Najwyższą ocenę PŁ otrzymała za działania prowadzone na rzecz wzrostu gospodarczego i godnej pracy, zajmując 1. miejsce w kraju i plasując się w światowym TOP 200. Pierwsze miejsce w kraju PŁ zajęła także w celu związanym ze współpracą podejmowaną na rzecz realizacji wszystkich zadań zrównoważonego rozwoju, plasując się jednocześnie w światowym TOP 300. W obu tych aspektach ocenianych w rankingu wykonaliśmy duży awans – zaznacza rektor Jóźwik.
Cele Zrównoważonego Rozwoju (Sustainable Development Goals – SDG) stanowią podstawę przyjętej przez ONZ tzw. Agendy 2030 i uwzględniają aspekt ekonomiczny, społeczny i środowiskowy. Politechnika Łódzka startowała także w Celu 3. - Dobre zdrowie i jakość życia; Celu 10. - Mniej nierówności oraz w Celu 9. - Innowacyjność, przemysł, infrastruktura, w którym także awansowaliśmy, klasyfikując się w połowie światowej stawki.