Data dodania
Kategorie aktualności

Politechnika Łódzka jest liderem projektu realizowanego wspólnie z biznesowymi partnerami z Polski i Turcji. Celem konsorcjum jest opracowania przydomowej turbiny wiatrowej zdolnej do współpracy oraz integracji z innymi Odnawialnymi Źródłami Energii.  

Image

Projekt, którego całkowity budżet wynosi ponad 300 tysięcy euro, został przyznany w konkursie organizowanym przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju i turecką Radę ds. Badań Naukowych i Technologicznych. 

W skład konsorcjum wchodzi Politechnika Łódzka, polskie firmy Enerwis i Ergos związane z energetyką oraz turecki start-up Devecitech, twórca inteligentnej turbiny Enlil.  

Kierujący projektem dr inż. Michał Lipian z Instytutu Maszyn Przepływowych wyjaśnia

To właśnie turecka turbina wiatrowa Enlil jest punktem wyjścia dla opracowywanej przez nas innowacyjnej i wysokowydajnej turbiny wiatrowej o pionowej osi obrotu, którą nazwaliśmy Ninlil.Turbina będzie przystosowana do zastosowań miejskich i podmiejskich, generując energię nie tylko za pomocą naturalnych wiatrów, ale także za pomocą wiatrów wytwarzanych np. przez ruch pojazdów. Zapytany skąd taka nazwa dla nowej konstrukcji odpowiada - Mezopotamski bóg wiatru Enlil, na cześć którego Turcy nazwali swoją turbinę, miał małżonkę Ninlil. I właśnie od niej wzięliśmy nazwę projektu „ulepszającego” oryginalną maszynę. 

Zadania w projekcie zostały ściśle określone, stosownie do posiadanych doświadczeń i wiedzy.  

Politechnika Łódzka zaprojektuje generator dla rozwijanej turbiny oraz przeprowadzi testy prototypu turbiny w warunkach miejskich. Firma Ergos opracuje systemy sterowania i automatyzacji dostosowane do potrzeb opracowywanej maszyny, a firma Enerwis będzie odpowiedzialna za zapewnienie, że opracowany prototyp będzie spełniał wymagania rynku energii ze źródeł odnawialnych oraz za współpracę z partnerami zewnętrznymi – wyjaśnia dr inż. Lipian. 

Prof. Krzysztof Jóźwik, rektor PŁ i dyrektor Instytutu Maszyn Przepływowych dodaje

Cieszy mnie, że uczelnia uzyskała w ostatnim czasie tak dużo proekologicznych projektów. Mikroenergetyka prosumencka nabiera coraz większego znaczenia, dlatego tak ważne jest przyspieszenie jej rozwoju. Ambicją zespołu projektującego przydomową turbinę wiatrową jest doprowadzenie konstrukcji do takiego poziomu gotowości technologicznej, który pozwoli rozpocząć proces certyfikacji maszyny celem wprowadzenia jej na rynek. 

Instytut Maszyn Przepływowych jest „domem” innego projektu związanego z małymi turbinami wykorzystującymi energię wiatru. To tutaj zespół GUST projektuje i rozwija konstrukcję małej przydomowej turbiny wiatrowej, ale o poziomej osi obrotu, zdobywając czołowe miejsca w międzynarodowych konkursach gromadzących drużyny z wiodących w tej tematyce europejskich ośrodków badawczych.

 
Image
Image