Data dodania 16.12.2021 - 10:08
Kategorie aktualności

Nie jest to wystawa typowej sztuki, do jakich przywykła większość z nas. Jej autorka, Monika Czarska, jest malarką, a także artystką intermedialną i to znajduje swoje odzwierciedlenie w pracach prezentowanych w Galerii JUTRO na Wydziale Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów Politechniki Łódzkiej. Wystawę można oglądać do 8 stycznia 2022 r. 

Image

- W Galerii Jutro prezentujemy prototyp multimedialnego podręcznika do nauki kompozycji inspirowany kanonicznym dziełem Wasyla Kandyńskiego Punkt i linia, a płaszczyzna (1926r.). Książka ta wciąż stanowi lekturę obowiązkową w edukacji studentów kierunków artystycznych. Monika Czarska, stosując przestrzeń wirtualną opowiada o punkcie, linii i płaszczyźnie oraz ich wzajemnych relacjach - mówi dr hab. sztuki Katarzyna Zimna, kuratorka wystawy.

Jak pisze autorka wystawy: „Wybrałam malarstwo, stało się ono dla mnie laboratorium, w którym analizuję myśli autora książki, odnoszące się do teorii kompozycji, oraz swoje własne przemyślenia. Powstało w związku z tym 5 infoobrazów: Punkt, Linia, Płaszczyzna, Ruch i Dźwięk. Płótna sfotografowałam i przerysowałam w programie Adobe Animate. W ten sposób powstało pięć grafik wektorowych o analogicznych tytułach. Grafiki te połączyłam nakładając kolejno na siebie. Otrzymałam dzięki temu zabiegowi przestrzeń wirtualną, która stała się światem zagadnień podjętych w książce Kandyńskiego. Ten świat to menu mojej książki.”

Serdecznie zapraszamy do oglądania obrazów i interakcji z wirtualnym podręcznikiem.

Galeria czynna pn.- pt. od 9.00-13.00.

Monika Czarska jest absolwentką Wydziału Grafiki i Malarstwa ASP w Łodzi, gdzie w 2018 otrzymała tytuł doktora sztuk pięknych z wyróżnieniem. Brała udział w ponad 60 projektach i wystawach indywidualnych oraz zbiorowych. Tworzy obiekty malarskie, instalacje i prace site specific. W 2016 roku na 25. Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego w Szczecinie za obrazy Yes, No oraz Maybe otrzymała nagrodę Prezydenta Miasta Szczecina. Jej prace znajdują się w prywatnych kolekcjach w Polsce, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Szwajcarii, Australii, USA. Wykładowczyni na kierunku wzornictwo w Instytucie Architektury Tekstyliów na Politechnice Łódzkiej.

Image