Data dodania 17.01.2023 - 10:51
Kategorie aktualności

Często mówi się, że proszek do prania kupiony w Niemczech pierze znacznie lepiej niż tej samej marki, w tym samym opakowaniu, ale kupiony w Polsce. To problem tak zwanej podwójnej jakości. Unia Europejska walczy ze sprzedażą różniących się składem, ale nazywających się identycznie produktów. W tym kierunku zmierzają działania projektu, na który Politechnika Łódzka uzyskała prawie 5 milionów złotych z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. 


Image

Wydział Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej wraz z firmą Kodegenix oraz Instytutem Informatyki Politechniki Warszawskiej tworzą system, który będzie służyć do pozyskiwania i analizy opinii zebranych ze źródeł internetowych, takich jak: strony internetowe, media społecznościowe, serwisy aukcyjne, sklepy internetowe na temat różnego typu produktów. Na ich podstawie zostaną wytypowane potencjalne produkty o podwójnej jakości, czyli takie które sprzedawane są na różnych rynkach europejskich pod tą samą nazwą, ale różnią się jakością. Takie produkty będą następnie kierowane do badań laboratoryjnych.

Analiza rynku wykazała, że wykorzystanie opinii dostępnych w popularnych serwisach jest prawnie ograniczone. W związku z tym, konieczne jest przygotowanie informatycznego autorskiego modułu umożliwiającego przeprowadzanie kontroli jakości produktów. Do tego celu projekt o akronimie SALUS wykorzystuje nowoczesną technologię blockchain i sztuczną inteligencję, które zapewniają liczne korzyści.

Jak wyjaśnia kierująca projektem dr hab. inż. Aneta Poniszewska-Marańda, prof. PŁ z Instytutu Informatyki

    - Technologia blockchain pozwala na decentralizację systemów i czyni je bardziej niezawodnymi oraz bezpiecznymi, co pozwoli na tworzenie niezależnego oprogramowania wykorzystującego dostępne w blockchainie dane. Mechanizmy sztucznej inteligencji zapewnią automatyzację i niezależność procesów gromadzenia i analizy danych.