Data dodania 14.04.2023 - 09:29
Kategorie aktualności

W programie „Studenckie koła naukowe tworzą innowacje” aż siedem projektów z naszej uczelni uzyskało dofinansowanie z Ministerstwa Edukacji i Nauki. Kwota - ponad 420 tysięcy – jest jedną z najwyższych przyznanych w tym konkursie.

Image

Laureaci konkursu:

  1. SKN „Momencik” – projekt „Inspirowane bioniką sufity rastrowe - projektowanie, analiza numeryczna i eksperymentalna z uwzględnieniem własności dynamicznych oraz cyrkulacji powietrza”. - Do wykonania prototypów wykorzystamy innowacyjne i ekologiczne rozwiązania niedostępne jeszcze na polskim rynku, m.in. kompozyty MBC na bazie grzybni i tworzywa węglowo ujemne oraz te bardziej popularne - wyjaśnia Paulina Kaszubska, studentka Wydziału BAIŚ.
  2. SKN UbiCOMP – projekt „Użycie gestów do sterowania robotami mobilnymi w środowisku miejskim w warunkach ograniczonej widoczności”. Jak wyjaśnia doktorantka Natalia Walczak - Studenci przygotują prototypy trzech różnych typów platform jezdnych wykorzystywanych do badań z zakresu interakcji człowieka z robotem. W procesie projektowania zostanie wprowadzony alfabet gestów, które w sposób naturalny i intuicyjny pozwolą operatorom na sterowanie robotami mobilnymi w warunkach ograniczonej widoczności, np. na miejscach wypadków i zdarzeń, w zamglonych parkach i ulicach, czy na terenach festiwalowych.
  3. SKN Miłośników Motoryzacji - projekt „Modernizacja systemu elektrycznego bolidu Eco Arrow 3.1 startującego w międzynarodowych zawodach Shell Eco-marathon”. Jak wyjaśnia dr inż. Rafał Dychto z Instytutu Maszyn Przepływowych, opiekun studentów - System ten będzie mniej podatny na awarie, łatwiejszy w serwisowaniu oraz modularny, co umożliwi na dalszą jego modernizację bez konieczności wymiany całości.
  4. SKN Energetyków – projekt „GUST - Generative Urban Small Turbine”. Zespół studentów będzie pracował nad stworzeniem i przetestowaniem nowej magneśnicy do generatora autorskiej przydomowej turbiny wiatrowej. Badania te pozwolą ulepszyć turbinę GUST, dostosowaną do pracy na terenach zurbanizowanych lub podmiejskich
  5. SKN NANO – projekt „Automatyzacja oraz modyfikacja procesu syntezy przyjaznych dla środowiska hydrożeli przeznaczonych do wychwytywania metali ciężkich z wody”. Jakub Skubalski, prezes koła mówi - Rezultatem poprzednio dofinansowanego przez MEiN projektu były innowacyjne hydrożele zdolne do wychwytywania oraz recyklingu metali ciężkich z wody. Teraz, aby żele mogły być powszechnie stosowane konieczna jest ich produkcja na skalę przemysłową. Stąd pomysł na nowy projekt.
  6. SKN Biotechnologów „FERMENT” – projekt „Analiza metagenomiczna endofitów bakteryjnych występujących w pokrzywie zwyczajnej (Urtica dioica L.) Doktorantka z zespołu realizującego projekt Natalia Rutkowska wyjaśnia -  Naszym celem jest określenie i porównanie populacji endofitycznych bakterii bytujących w pokrzywie zwyczajnej rosnącej w różnych strefach klimatycznych Polski, a także określenie ich potencjału biotechnologicznego.
  7. SKN Robotyków – projekt „Innowacyjny system neutralizacji wrogich dronów”.